Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych rozstrzygnięty!

0

PIASECZNO W niedzielę 27 maja na miejskim rynku odbył się finał VII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych, którego organizatorem była Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna


Tym razem maszyny były testowane na miejskim rynku

Finał Turnieju Maszyn Wodnych towarzyszył w tym roku Dniom Energii. Impreza skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Polega na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną i kinetyczną wody na energię mechaniczną. Maszyny wykonane przez zawodników konkurują w dwóch niezależnych kategoriach: „Moc” i „Wydajność”. W obydwu kategoriach zadaniem maszyny jest podniesienie ciężarka o masie 5 kg na wysokość 2 m. W kategorii „Moc” liczy się czas, w jakim maszyna wykona to zadanie, a w kategorii „Wydajność” brana jest pod uwagę ilość zużytej wody. Turbiny testowane są stanowisku pomiarowym mierzącym czas wykonania zadania z dokładnością do 1 milisekundy, a ilość zużytej wody z dokładnością do 10 mililitrów.
W niedzielę do Piaseczna przyjechało 50 najlepszych drużyn z całego kraju, wyłonionych podczas eliminacji w Skierniewicach, Prabutach, Zalasewie, Krapkowicach i Szczecinie. W eliminacjach wzięło udział blisko 700 uczestników, którzy zbudowali ponad 200 turbin. Najlepsi zakwalifikowali się do wielkiego finału.
Piaseczyński konkurs stał na niezwykle wysokim poziomie. W konkurencji „Moc” w kategorii szkół podstawowych najlepsze okazały się „Łopatki Zagłady V9” z Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. W konkurencji„Wydajność” triumfowałą drużyna „Turbo” z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Opolu.
Równie dobrze zaprezentowała się młodzież. Kategorię „Moc” wygrali „1.9 TDI” z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, zaś „Wydajność” – „Team Marka” z Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Piasecznie, drużyna „Rezystor” zajęli 10. miejsce w konkurencji „Moc”.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię