PIASECZNO Niespełna godzinę jazdy od Piaseczna powstaje największy zadaszony park wodny w Europie. Po 12 miesiącach można mówić o wielu zamkniętych etapach prac. Suntago Wodny Świat pierwszych gości powita w 2019 roku
Warta 150 mln euro inwestycja na 20 hektarach we Wręczy koło Mszczonowa przez kilka miesięcy wiązała się z pracami podziemnymi. Obecnie postępy w budowie Suntago Wodnego Świata stają się coraz bardziej zauważalne. Na budowie największego zadaszonego parku wodnego w Europie zakończyły się już prace ziemne związane z wykopami, a także wszystkie prace fundamentowe. Wykonanych zostało już 85 proc. żelbetowych niecek basenowych wraz z technologią uzdatniania wody i oświetlenia basenów. Nad połową piwnic zamknięte są stropy, a bryły głównej kuchni i tarasu widokowego zostały ukończone. Zainstalowano też ostatni z sześciu dźwigów wieżowych i każdego dnia widać, jak obiekt nabiera kształtów.
Od początku budowy przy projekcie pracuje codziennie około 300 osób. Dotychczas wylano 16 000 m3 betonu i wykorzystano 2250 ton stali zbrojeniowej. To objętość porównywalna ze 100 tysiącami wanien i masa równa 600 hipopotamom.
W drodze do Wręczy jest ponad 700 palm, które utworzą niebawem tropikalny ogród w strefach Jamango i Relaks. Na razie przypłynęły one do Rotterdamu, gdzie będą przychodziły okres aklimatyzacji przed dostawą do obiektu.
Kolejne prace lada moment
Prace na budowie Suntago przebiegają zgodnie z harmonogramem, a obecnie wybierani są wykonawcy do następnych etapów działań. Trwają procedury przetargowe związane z realizacją parkingu o powierzchni 9 hektarów wraz z instalacjami mu towarzyszącymi. Wybierani są także wykonawcy konstrukcji stalowych, dachów i fasad szklanych, których elementem będą także szklane dachy, rozsuwane w pogodne dni.
W najbliższym czasie wybrani zostaną wykonawcy w zakresie kompletnej technologii uzdatniania wody basenowej, wentylacji i klimatyzacji, jak również wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji elektrycznej. Inwestor podpisał umowę na budowę stacji LNG, która będzie głównym źródłem dostawy gazu do parku wodnego. Planowane są także prace wykończeniowe na poziomie parteru i pierwszego piętra.
Droga do Suntago
Od początku prac nad projektem Park of Poland, inwestycja ma duże wsparcie władz lokalnych. Dowodem może być rozpoczęta w marcu budowa drogi łączącej Suntago Wodny Świat z obwodnicą Żyrardowa, za którą odpowiedzialne są miasto Mszczonów i gmina Radziejowice. Fundusze na budowę drogi przyznane zostały przez samorządy, Urząd Wojewody Mazowieckiego oraz Sejmik Województwa Mazowieckiego. W skład inwestycji wchodzić będą także ścieżki rowerowe oraz most na Okrzeszy.
Suntago Wodny Świat zlokalizowany będzie między Warszawą a Łodzią. Do parku wodnego dojechać będzie można autostradą A2 i drogą ekspresową S8.
Suntago Wodny Świat to:
- Największy w Europie zadaszony park wodny
- Największy park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej
- 32 zjeżdżalnie wodne o łącznej długości ponad 3,2 km (najdłuższa będzie liczyła 320 m, nie ma w Europie dłuższej wewnętrznej zjeżdżalnie)
- 15 000 – tyle w jednym dniu zmieści się osób w Suntago Wodny Świat
- 2 500 bezpłatnych miejsc parkingowych
- ponad 10 000 szafek dla gości
- 10 różnego rodzaju saun
- 70 000 mkw. – powierzchnia budowlana obiektu
- 20 ha – powierzchnia działki na której powstanie Suntago Wodny Świat
- 40 000 mkw. – powierzchnia ogrodu przylegającego do basenu
- 3 500 mkw. – całkowita powierzchnia basenów
- 1 000 mkw. – powierzchnia największego basenu krytego
- 700 prawdziwych palm na terenie budynku
- 5 restauracji oraz 7 barów przy basenach
Mają rozmach sku…. ?