Opowieść o pociągach pancernych w Święto Wojska Polskiego

0

PIASECZNO W poniedziałek 15 sierpnia w całym kraju będą odbywały się obchody Święta Wojska Polskiego. Tego dnia wiele będzie działo się też na stacji kolejki wąskotorowej w Piasecznie, gdzie przygotowano sporo nietypowych atrakcji


Kolej wąskotorowa odegrała znaczącą rolę na zapleczu działań wojennych w sierpniu 1920 roku, na nieistniejącej już linii łączącej Górę Kalwarią z Piasecznem i dalej Warszawą. Kiedy 4. Dywizja Pancerna przeprawiła się na zachodni brzeg Wisły na wysokości Góry Kalwarii, bardzo istotnym zadaniem Kolei Grójeckiej było zaopatrywanie żołnierzy w amunicję ze stołecznych magazynów. Następnie jednej brygadzie 4. Dywizji Pancernej nakazano przemieszczenie się do Warszawy, skąd trafiła ona pod Radzymin. Oddział ten z Góry Kalwarii przez Piaseczno dojechał koleją wąskotorową na końcową wówczas stację na pl. Unii Lubelskiej w Warszawie. Kolej Grójecka uczestniczyła także w transporcie rannych żołnierzy do szpitala na Mokotowie.
Już w najbliższy weekend, oprócz pociągu kursującego w każdą sobotę w ramach Warszawskich Linii Turystycznych oraz pociągu niedzielnego, uruchomiony zostanie dodatkowy pociąg z okazji Święta Wojska Polskiego (wyjedzie ze stacji w poniedziałek 15 sierpnia). Podczas postoju na polance w Runowie będzie można posłuchać opowieści o roli kolei w zmaganiach wojennych i fascynujących pociągach pancernych. Podróżni dowiedzą się, jak wyglądały pociągi pancerne, jak się przemieszczały i do czego były wykorzystywane. Odpowiedzi na te pytania udzieli gość specjalny, Michał Fludziński ze Stacji Muzeum. Podczas pobytu na polanie będzie można upiec na ognisku kiełbaskę oraz aktywnie wypocząć. Pociąg odjedzie ze stacji w Piasecznie o godzinie 11. Na piknik zabrać można swój prowiant lub wcześniej zamówić go i odebrać w wagonie sklepiku, dostępnym w składzie pociągu.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię