Organizacje z Ursynowa wygrały: spaliny wyrzucane z nowo budowanego tunelu będą oczyszczane

1

Jeszcze rok temu ta sprawa wydawała się nie do załatwienia, nie pomagały protesty i petycje. Drogowcy odmawiali zamontowania filtrów na wylocie powietrza z liczącego 2,3 km tunelu południowej obwodnicy warszawy pod Ursynowem. Ostatnio sytuacja jednak się zmieniła


To co będzie wyrzucane z wentylatorni tunelu ma duże znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że teren nad tunelem ma w przyszłości stać się parkiem, w którym okoliczni mieszkańcy będą spędzali dużo czasu. Na nowym terenie o długości prawie 2 km długości i 100 metrów szerokości, wśród drzew, krzewów i kwiatów powstaną też place zabaw, boiska, trasy do uprawiania sportów oraz place do organizowania pikników, a także koncertów plenerowych. Dla mieszkańców Ursynowa absurdem był fakt, że w ramach kilkumiliardowej inwestycji nie uwzględniono filtrów. Miejscowe organizacje społeczno-polityczne postanowiły nie czekać i w połowie ubiegłego roku dziewięć z nich podpisało „Pakt na rzecz filtrów POW”.

„Budowa obwodnicy realizowana na terenie dzielnicy Ursynów to największa ogólnokrajowa inwestycja drogowa tego typu. Jest to fragment autostrady wschód-zachód i rocznie tą drogą będzie przejeżdżało ponad 40 milionów pojazdów. Jeżeli wyrzutnie spalin POW nie będą wyposażone w filtry, spowoduje to zanieczyszczenie powietrza na Ursynowie szkodliwymi dla zdrowia i środowiska substancjami” – czytamy w Pakcie wysłanym do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury.

– Długo nie otrzymywaliśmy odpowiedzi w tej sprawie. Dlatego też wysłałem wniosek o udostępnienie informacji publicznej skierowany do Ministerstwa Infrastruktury i otrzymałem odpowiedź, że wniosek sygnatariuszy paktu został rozpatrzony pozytywnie – cieszy się Piotr Skubiszewski, przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów. Ministerstwo Infrastruktury uznało, że montaż filtrów w ramach realizacji Południowej Obwodnicy Warszawy będzie niezbędny. W resorcie infrastruktury odbyły się rozmowy na ten temat, które przekonały Ministerstwo do racji mieszkańców Ursynowa, z uwagi na kontekst społeczny.

Urządzenia czyszczące powietrze ze spalin nie zostaną jednak zamontowane w ramach trwającej budowy POW (która ma zakończyć się w sierpniu 2020 roku). Niezwłocznie po oddaniu trasy do ruchu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma przeprowadzić analizę, jakiego typu filtry należy zamontować.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię