Osiemdziesiąt jeden lat temu sowieci wkroczyli do Polski

0

PIASECZNO Jak co roku, 17 września obchodzono w Piasecznie kolejną rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu parafialnym od odegrania hymnu narodowego i Liturgii Słowa. Modlitwę w intencji ofiar II Wojny Światowej poprowadził ksiądz Henryk Gniadek, który przypomniał również historyczne okoliczności napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Prawdziwym patriotą jest ten kto kocha ojczyznę w Bogu i z Bogiem – powiedział ksiądz. – Nie można budować przyszłości i dobra kraju na fundamencie fałszu, kłamstwa i zabijania. Dzisiejsza uroczystość z jednej strony jest bardzo smutna, bo wspominamy tak wielkie zło, które się działo w naszym kraju. Dziś mamy dawać świadectwo nadziei, a przyszłość naszego narodu budować na wartościach, które Jezus Chrystus ukazał nam jako fundament życia.
Następnie głos, w imieniu mieszkańców, zabrała wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak.

– Chciałabym wierzyć, że tysiące represjonowanych Polaków nie poniosło swojej ofiary na marne –  mówiła wiceburmistrz. – 17 września jest dla nas wymowną lekcją historii, z której powinniśmy wyciągać wnioski na przyszłość i podjąć wszelkie działania aby historia się nie powtórzyła. Tylko pokojowe nastawienie, wzajemne zrozumienie i współpraca na arenie politycznej dają szansę aby tak tragiczne wydarzenia nie splamiły już naszej historii.

Na zakończenie uroczystości wiązki pod Pomnikiem Katyńskim złożyli przedstawiciele lokalnych władz, służb i organizacji.
Po części oficjalnej obchodów przeniesiono się do pobliskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się projekcja Filmu „Ułani, ułani” oraz spotkanie z jego autorką Aliną Czerniakowską. Film przedstawia historię Kawalerii Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem walk stoczonych w czasie napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku we wrześniu.

Tyl.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię