KONSTANCIN-JEZIORNA W piątek burmistrz ma podpisać z wykonawcą protokół kończący budowę ratusza. Z kilkumiesięcznym poślizgiem ruszyło już przenoszenie magistratu z sześciu budynków w mieście


Najpierw pracownicy gminy opuszczą galerię Lima przy Warszawskiej 31. Umowa z właścicielem obiektu obowiązuje do końca maja. Następnie urzędnicy opuszczą w znacznej części wynajmowane pomieszczenia przy ul. Mirkowskiej 39, Warszawskiej 23, Warszawskiej 32, Sobieskiego 5 i Świetlicowej 1. W obecnej siedzibie burmistrza powstanie centrum monitoringu oraz zarządzania kryzysowego, czyli m.in. siedziba straży miejskiej.

Odbiór nowego ratusza ruszył pod koniec minionego roku. Burmistrz Kazimierz Jańczuk powołał 13-osobową komisję, która pomieszczenie po pomieszczeniu oglądała budynek i wytykała błędy lub niedoróbki. W ostatnim czasie okazało się, że w trakcie prac podwykonawców zostały zarysowane szyby w wielkich oknach ratusza. Firma zleciła ich wyszlifowanie (czy udało się to ukończyć, okaże się w piątek). Zagadką pozostaje także, czy nie trzeba będzie poprawiać elewacji. Na klinkierowych cegłach pojawiły się zacieki.

– Jeżeli ustalimy, że zabrudzeń nie udało się zlikwidować, dopuszczamy możliwość, by zostały usunięte latem, gdy będzie odpowiednia temperatura. Jeżeli i to nie odniesie skutku, będziemy domagali się wymiany części elewacji – zaznacza burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Kiedy już inwestycja była w toku, wyszło również na jaw, że na parterze przewidziano zbyt wiele pomieszczeń usługowych do wynajęcia. Na pewno znajdzie się w nich bank, ale już poczta nie była zainteresowana. Gmina obecnie negocjuje również stawkę czynszu z kancelarią notarialną. Prawdopodobnie pomocy w zagospodarowaniu nadmiaru miejsca na parterze udzieli starostwo. Włodarze Konstancina-Jeziorny tydzień temu zwróciły się do samorządu powiatu o umieszczenie w ratuszu filii wydziałów komunikacji i transportu oraz budownictwa, geodezji i katastru starostwa, w których będzie można załatwić to samo, co w Piasecznie. Gmina zapowiedziała nieodpłatne użyczenie pomieszczeń.

Przygotowanie i budowa ratusza trwały w sumie kilkanaście lat. Długo spierano się nad projektem siedziby władz przy oczku wodnym (obok Starej Papierni). Ostatni etap, czyli inwestycja pomiędzy ulicami Piaseczyńską i Kolejową, trwa od nieco ponad 3 lat. Firma, która obecnie kończy prace jest już drugim wykonawcą ratusza, poprzedni porzucił plac budowy. Problemy sprawiły, że łączne koszty inwestycji wzrosły do około 33 mln zł.

W ramach budowy ratusza powstała też ul. Kolejowa oraz około 130 miejsc parkingowych.

2 KOMENTARZE

  1. Z jednej strony fajnie, że dodatkowe filie starostwa. Z drugiej… to znowu generowanie kosztów przez tworzenie nadmiarowych stanowisk urzędniczych… Beznadzieja…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię