Oświadczenie społeczności wietnamskiej w związku z szerzeniem się koronawirusa

8

W zawiązku z szerzeniem się koronawirusa COVID-19, niniejszym informujemy, że społeczność Wietnamczyków w Polsce podjęła bardzo wcześnie szereg działań o charakterze prewencyjnym. Już w dniu 28 stycznia 2020 r. nasze organizacje powołały „Komitet wspierania działań prewencyjnych dot. zagrożenia koronawirusem Covid-19”. Komitet podjął następujące działania (wobec członków naszej społeczności):

• W dniu 28 stycznia br. wystosowaliśmy zalecenia pozostania w domu na okres 14 dni, dla osób wracających z Chin i Wietnamu.
• W dniu 25 lutego br. wystosowaliśmy zalecenia pozostania w domu na okres 14 dni, dla osób wracających z Włoch i Korei Południowej.
• W dniu 25 lutego br. wystosowaliśmy zalecenia dla osób utrzymujących kontakty biznesowe z Włochami, o czasowe powstrzymanie się od osobistych podróży do Włoch oraz zamawianie towarów wyłącznie przez interenet.
• W porozumieniu z zespołem centrów handlowych w WólceKosowskiej
uzgodniliśmy, że osoby niestosujące się do w/w. zaleceń będą podlegać sankcjom (w granicach prawa), w tym ich sklepy handlowe w Wólce Kosowskiej będą zamykane na okres 14 dni.
• W dniu 29 lutego br. wystosowaliśmy zalecenia pozostania w domu na okres 14 dni, dla osób wracających z Hongkongu, Singaporu, Tajlandii i Iranu.
• W dniu 5 marca br. wystosowaliśmy zalecenia o czasowe powstrzymanie się od osobistych i biznesowych do Włoch, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Chin, Korei Pd., Japonii i Iranu.
• W dniu 5 marca br. wystosowaliśmy zalecenie, aby członkowie naszej społeczności nie organizowali imprezy o charakterze masowym.
• Podjęto od dnia 29 stycznia br. do dnia dzisiejszego, szereg działań uświadamiających i informacyjnych (druk i kolportaż materiałów drukowanych w różnych językach, w centrach handlowych w Wólce Kosowskiej przez megafony są wydawane komunikaty w różnych językach) – o zasadach profilaktyki i o działaniach koniecznych po ewentualnym wystąpieniu objawów choroby (kontakt do Wojewódzkiego i Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej).
• W centrach handlowych mydła zwykłe zostały wymienione na dezynfekujące.
• Uruchomiliśmy, w porozumieniu wraz z Ambasadą Wietnamu, 2 dyżurne linie telefoniczne, dla zapewnienia pomocy informacyjnej Wietnamczykom w Polsce.
• Na bieżąco monitorujemy sytuację zagranicą i w Polsce.
• Na bieżąco tłumaczymy i publikujemy komunikaty wydawane przez NFZ, GIS i Ministerstwo Zdrowia.

W obecnej chwili w Polsce nie stwierdzono przypadków zarażenia koronawirusem Covid-19 wśród członków naszej społeczności. Nasze działania mają charakter prewencyjny i mają na celu ochronę nas wszystkich, zarówno Wietnamczyków w Polsce, jak również obywateli polskich.

Karol Hoang
Rzecznik Prasowy
Stowarzyszenie Wietnamczyków w Polsce
Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Wólce Kosowskiej „Wólka Center”
Stowarzyszenie Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce

8 KOMENTARZE

    • Staramy sie na papierze i w rzeczywistosci rowniez. Dlatego prosimy o zrozumienie jesli widzicie Azjate w maseczkach czy googlach czy rekawiczkach. Naprawde staramy sie aby po 1. nikt sie nie zarazil, a po drugie zeby przez glupote nie zarazic innych.

  1. W swoim imieniu dziękuje. Jednak dalekowschodnia dyscyplina i wysiłki lekarzy, jak widać przynoszą pozytywne efekty w Waszych krajach. Brawo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię