Oszuści grasują! Ich ofiarami padają starsze osoby

0

PIASECZNO Mimo policyjnych ostrzeżeń starsze osoby wciąż padają ofiarami oszustów. Bywa, że nie tylko oddają nieznajomym wszystkie oszczędności, a nawet biorą kredyty, aby pomóc oszustom podającym się za ich najbliższych.

Członkowie grup przestępczych są coraz bardziej pomysłowi w swoich działania. Podają się nie tylko za wnuczków, czy innych krewnych, ale coraz częściej za funkcjonariuszy CBŚ-u, bądź policjantów zajmujących się rozpracowywaniem… oszustów. Próby takich oszustw nie omijają także mieszkańców naszego powiatu. – Dzisiaj odnotowaliśmy, aż pięć prób takich oszustw! – poinformował nas w środę 8 listopada kom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policij w Piasecznie.
Przestępcy najczęściej oszukują starsze, samotnie mieszkające osoby. Nie oznacza to jednak, że nie próbują wyłudzić pieniędzy od osób młodszych. Wykorzystują ludzką życzliwość i dobroduszność ograbiając z oszczędności zgromadzonych przez całe życie. Podając się za funkcjonariuszy policji przekonują, że na przykład rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc. Wzywają do podania numeru konta, pytają czy osoba w banku podpisuje się np. parafką czy pełnym nazwiskiem?
Często dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą, podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji lub innych służb.
Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły dopiero wtedy pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Przestępcy często informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacały pieniądze, nie mówiły kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Pamiętajmy:

Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
Policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń , że nie dzwoni do Ciebie prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112.

Przed oszustami ostrzeż innych i podaj dalej!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię