Otwarte ogrody po raz dziesiąty!

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W wyjątkowym roku 120-lecia utworzenia Konstancina oraz 100-lecia uzdrowiska, odbędzie się także jubileuszowy X Festiwal Otwarte Ogrody. Wyjątkowo i jubileuszowo będzie we wszystkich konstancińskich ogrodach i wnętrzach, udostępnionych odwiedzającym w weekend 9–10 września pod hasłem „ Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.


Pierwsze Otwarte Ogrody w Polsce zostały zorganizowane w 2005 roku w Podkowie Leśnej, z inspiracji Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna. Z Podkowy Leśnej idea festiwalu prezentującego bogactwo przyrody i kultury miast-ogrodów, przeniosła się do otaczających Warszawę miast – Milanówka, Komorowa, Brwinowa, Zalesia Dolnego , Józefowa oraz warszawskiej Sadyby. Od 2008 roku w Festiwalu uczestniczą ogrody i domy Konstancina-Jeziorny.Festiwal Otwarte Ogrody uczestniczy w programie Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło „Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu” , zachęca do przyjrzenia się otaczającemu krajobrazowi oraz zmian, jakie w nim zachodzą. Chodzi nie tylko o krajobraz przyrody, ale również krajobraz kulturowy, będący zapisem wieloletniej działalności człowieka. Hasło jest także inspiracją do spojrzenia wstecz, na dzieje naszej społeczności, oraz refleksji na temat przyszłości.

X raz w konstancińskich ogrodach

Festiwal jest wspaniałą okazją do zapoznania się z bogatym dziedzictwem kulturowo- historycznym i przyrodniczym i walorami przyrodniczymi nadwiślańskiej gminy uzdrowiskowej, jaką jest Konstancin-Jeziorna. Wyróżnikiem Festiwalu jest fakt ,że ogrodowe spotkania są całkowicie zaprojektowane i realizowane przez właścicieli gościnnych ogrodów lub zaproszonych do ich ogrodów twórców. Różnorodność tematyczna programu festiwalu jest odzwierciedleniem ich szerokich zainteresowań. Udział w festiwalu jest dobrowolny, a wstęp do ogrodów nieodpłatny.

Kulturalny kalejdoskop we wrześniowy weekend

Wśród licznych propozycji konstancińskiego Festiwalu Otwarte Ogrody, znajdą się wystawy malarstwa i rzeźby, zdjęć artystycznych, reportaży z podróży, spotkania z pisarzami oraz seanse filmowe reżyserów i scenarzystów zamieszkałych w gminie Konstancin-Jeziorna. Jak co roku, spotkamy się także w ogrodach muzycznych na koncertach wybitnych pianistów, a także zespołów muzyki rozrywkowej. Skolimowski Dom Artystów Weteranów Scen Polskich tradycyjnie będzie gościł w swoich zabytkowych progach młodzież z Konstancińskiej Szkoły Muzycznej. W tym roku Otwarte Ogrody przygotowane są także z myślą o dzieciach, które mogą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystów, zajęciach plastycznych czy przedstawieniach.

W programie Festiwalu znalazły się 3 wydarzenia dzięki którym możemy bliżej poznać naszą lokalną historią i znaleźć materialne ślady dawnych lat.

– „U źródeł historii Skolimowa” – W Skolimowie właściciel zaprasza nas na do poznania historycznego miejscatej dawnej wsi – historia jego dworusięga XVII wieku , na ziemi o której pisemne informacje były już w XV wieku. Nowy dwór polski, odtworzony przez obecnego właściciela na miejscu dawnego, otoczony jestrozległym parkiem w którym znajdują się dwa pomniki przyrody
Gra miejska z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Skolimowie. Wyjątkowa okazja aby poznać historię Skolimowa i odwiedzić ciekawe miejsca podczas gry plenerowej.
280 urodziny Urzecza. Urzecze jest nadwiślańskim mikroregionem o którym pierwsze wzmianki były już w 1737 roku. W ogrodzie odnajdziemy dawne klimaty Urzecza-strój regionalny, taniec, śpiew,rękodzieło artystyczne, potrawy kuchni Urzecza , prelekcjeo ludziach i obyczajach flisackich.
Okupanci. Niemcy na terenie Konstancina-Jeziorny w latyach 1939-1945. Wystawa zdjęć ilustrująca ten tragiczny okres naszego miasta. Zdjęcia są jednocześnie źródłem informacji o dawnych willach Konstancina, które nie dotrwały do naszych czasów.

Podczas trwania Festiwalu, tj. w dniach 9 i 10 września, przy głównej alei w Parku Zdrojowym będzie znajdował się punkt informacyjny, otwarty w godzinach 10.00-16.00.

Program w wersji papierowej będzie także dostępny w Urzędzie Miasta i Gminy i w wybranych punktach na terenie miasta. Dodatkowe informacje o powstaniu i idei Festiwalu Otwarte Ogrody, znajdziecie Państwo pod adresem www.otwarteogrody.pl

Organizatorami Festiwalu Otwarte Ogrody są konstancińskie stowarzyszenia – Klub inicjatyw Obywatelskich (koordynator Festiwalu ) oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury.

Program festiwalu, do pobrania lub czytania w wersji on-line dostępny jest tutaj.

źródło: konstancinjeziorna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię