Otwarto nową szkołę i przedszkole

2

LESZNOWOLA W środę odbyło się uroczyste otwarcie szkoły podstawowej w Zamieniu. Kilka godzin wcześniej uruchomiono też przedszkole w Zgorzale, będące filią przedszkola w Zamieniu


O nowej szkole budowanej w Zamieniu po raz pierwszy pisaliśmy w maju ubiegłego roku. Pierwotnie miała ona zostać uruchomiona już w poprzednim roku szkolnym, ale plany te pokrzyżowała pandemia, uniemożliwiając m.in. skompletowanie w krótkim czasie kadry pedagogicznej. Teraz wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Stojąca na planie litery „T” szkoła jest w stanie przyjąć na jednej zmianie 725 uczniów (w oddziałach 25-osobowych). W praktyce oznacza to, że w komfortowych warunkach, w optymalnym systemie 1,5-zmianowym, będzie mogło uczyć się tu około 1000 dzieci!
Zaproszonych na uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej w Zamieniu gości powitał dyrektor Michał Doliński, któremu w czerwcu wójt Lesznowoli uroczyście powierzyła to stanowisko. Potem głos zabrała już Maria Jolanta Batycka-Wąsik. Przypomniała, że gmina Lesznowola nie oszczędza na wydatkach na edukację, przeznaczając na ten cel 45 proc. budżetu (w tym roku). Daje to efekty, bo lesznowolskie szkoły są w czterech procentach placówek w Polsce z najlepszymi wynikami nauczania.
W budynku jest 29 sal lekcyjnych, dwie świetlice, biblioteka z archiwum, 2-sektorowa hala sportowa z zapleczem, aula z antresolą, część rekreacyjna, a nawet winda. Przed szkołą znajduje się duży parking. Gmina buduje obok także plac zabaw, planuje wykonanie zewnętrznych boisk oraz strefy Kiss&Ride.
Po przekazaniu przez wójt Batycką-Wąsik symbolicznego klucza do szkoły głos zabrała przewodnicząca rady gminy Bożenna Korlak, która złożyła nauczycielom i dzieciom życzenia z okazji nowego roku szkolnego.
– To uczniowie stanowią największą wartość tej szkoły – dodała. Placówkę uroczyście poświęcił kardynał Kazimierz Nycz, który odmówił krótką modlitwę, a zaraz potem odczytano listy gratulacyjne od wojewody mazowieckiego, marszałka województwa, prezydenta Warszawy i burmistrza Piaseczna, którzy nie mogli przybyć na uroczystość.

TW

2 KOMENTARZE

 1. „…gmina Lesznowola nie oszczędza na wydatkach na edukację, przeznaczając na ten cel 45 proc. budżetu (w tym roku)…”
  Nie podważam tezy, jednak zerówki w szkołach są zaniedbane. Przedszkola prywatne i państwowe dostają kasę na wyposażenie, o szkołach zapomniano?

  • A to ciekawe?
   Zerówki szkolne mają jakieś inne przepisy w gm Lesznowola?
   Pomoce wyposażenie należy się?
   Proszę o wypowiedź autora tekstu.
   Najlepiej całą uchwałę zw pracą kl 0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię