LESZNOWOLA W środę odbyło się uroczyste otwarcie szkoły podstawowej w Zamieniu. Kilka godzin wcześniej uruchomiono też przedszkole w Zgorzale, będące filią przedszkola w Zamieniu
O nowej szkole budowanej w Zamieniu po raz pierwszy pisaliśmy w maju ubiegłego roku. Pierwotnie miała ona zostać uruchomiona już w poprzednim roku szkolnym, ale plany te pokrzyżowała pandemia, uniemożliwiając m.in. skompletowanie w krótkim czasie kadry pedagogicznej. Teraz wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Stojąca na planie litery „T” szkoła jest w stanie przyjąć na jednej zmianie 725 uczniów (w oddziałach 25-osobowych). W praktyce oznacza to, że w komfortowych warunkach, w optymalnym systemie 1,5-zmianowym, będzie mogło uczyć się tu około 1000 dzieci!
Zaproszonych na uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej w Zamieniu gości powitał dyrektor Michał Doliński, któremu w czerwcu wójt Lesznowoli uroczyście powierzyła to stanowisko. Potem głos zabrała już Maria Jolanta Batycka-Wąsik. Przypomniała, że gmina Lesznowola nie oszczędza na wydatkach na edukację, przeznaczając na ten cel 45 proc. budżetu (w tym roku). Daje to efekty, bo lesznowolskie szkoły są w czterech procentach placówek w Polsce z najlepszymi wynikami nauczania.
W budynku jest 29 sal lekcyjnych, dwie świetlice, biblioteka z archiwum, 2-sektorowa hala sportowa z zapleczem, aula z antresolą, część rekreacyjna, a nawet winda. Przed szkołą znajduje się duży parking. Gmina buduje obok także plac zabaw, planuje wykonanie zewnętrznych boisk oraz strefy Kiss&Ride.
Po przekazaniu przez wójt Batycką-Wąsik symbolicznego klucza do szkoły głos zabrała przewodnicząca rady gminy Bożenna Korlak, która złożyła nauczycielom i dzieciom życzenia z okazji nowego roku szkolnego.
– To uczniowie stanowią największą wartość tej szkoły – dodała. Placówkę uroczyście poświęcił kardynał Kazimierz Nycz, który odmówił krótką modlitwę, a zaraz potem odczytano listy gratulacyjne od wojewody mazowieckiego, marszałka województwa, prezydenta Warszawy i burmistrza Piaseczna, którzy nie mogli przybyć na uroczystość.
TW
„…gmina Lesznowola nie oszczędza na wydatkach na edukację, przeznaczając na ten cel 45 proc. budżetu (w tym roku)…”
Nie podważam tezy, jednak zerówki w szkołach są zaniedbane. Przedszkola prywatne i państwowe dostają kasę na wyposażenie, o szkołach zapomniano?
A to ciekawe?
Zerówki szkolne mają jakieś inne przepisy w gm Lesznowola?
Pomoce wyposażenie należy się?
Proszę o wypowiedź autora tekstu.
Najlepiej całą uchwałę zw pracą kl 0