Pałac w Oborach zmienił właściciela. Znów ma być dostępny

2

KONSTANCIN-JEZIORNA W listopadzie 2015 roku po raz ostatni można było wejść do pałacu w Oborach, ponieważ wracał on do spadkobierców dawnych właścicieli. Teraz budynek został kupiony przez fundację, która po remoncie chce przekazać go na cele publiczne


Jeszcze kilka lat temu w pałacu mieścił się Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa, który jednak pięć lat temu został zlikwidowany. Powód? 1 grudnia 2015 roku XVII-wieczną magnacką rezydencję przejęła, po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, spadkobierczyni dawnych właścicieli – Teresa Potulicka-Łatyńska. Po zorganizowaniu pożegnalnego pikniku obiekt otoczony 9-hektarowym parkiem został zamknięty. Wiele osób nie mogło tego odżałować, bo przez kilka dziesięcioleci było to miejsce twórczej pracy, do którego chętnie zaglądali m.in. pisarze oraz ludzie kultury, w tym Władysław Broniewski, Antoni Słonimski, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert czy Julia Hartwig. Powstało tu wiele utworów literackich, jak choćby słynna „Miazga“ Jerzego Andrzejewskiego.
Kilka tygodni temu pałac w Oborach zmienił właściciela. Kupiła go fundacja zajmująca się promowaniem polskiej kultury i sztuki. Z naszych informacji wynika, że teraz założenie parkowo-pałacowe ma przejść kompleksowy remont, po którym zostanie udostępnione na cele publiczne.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Sprawa przekazania w ręce spadkobierców była bardzo niejasna. Artyści pomimo deklarowanej pomocy prawnej ze strony starostwa nie byli zainteresowani utrzymaniem pałacu, robili wszystko by się go pozbyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię