Pani Barbara uczestniczka powstania obchodzi 95 urodziny

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W piątek (17 lutego) swoje 95. urodziny świętowała Barbara Kulińska-Żugajewicz, uczestniczka Powstania Warszawskiego i Honorowa Obywatelka Konstancina-Jeziorny. Z tej okazji solenizantkę z kwiatami i życzeniami odwiedziła delegacja z konstancińskiego magistratu.

Barbara Kulińska z domu Żugajewicz urodziła się 17 lutego 1928 r. w Klarysewie. W tym roku Honorowa Obywatelka Konstancina-Jeziorny świętuje więc 95. urodziny. Z tej okazji dostojną solenizantkę odwiedzili goście. Wśród nich był także przedstawiciel konstancińskiego magistratu, który wręczył pani Barbarze kwiaty i przekazał życzenia od burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna.

Pseudonim Zula

Barbara Kulińska-Żugajewicz była uczestniczką Powstania Warszawskiego. Jako czternastolatka dołączyła do Narodowych Sił Zbrojnych przyjmując pseudonim Zula Barszczewska. Przeszła kurs sanitariuszki, zajmowała się kolportażem. Wsławiła się wielką odwagą i została łączniczką. Po wybuchu powstania udała się do Mirkowa, gdzie stacjonował Samodzielny Batalion NSZ im. bryg. Czesława Mączyńskiego. Tam pomagała rannym powstańcom w konspiracyjnym szpitalu mieszczącym się w budynku przy ul. Mirkowskiej 56, za co wraz z grupą mieszkańców miała zostać rozstrzelana przez Niemców. Na szczęście egzekucji nie wykonano. Po zakończeniu drugiej wojny światowej była przez wiele lat prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Na początku lat 90. została radną Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna pierwszej kadencji. Była wielokrotnie odznaczana. 24 lutego 2016 r. Rada Miejska nadała pani Barbarze tytuł Honorowego Obywatela Konstancina-Jeziorny. W tym samym roku została awansowana na wyższy stopień oficerski – porucznika.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię