Pani doktor od uśmiechu, Orderu Uśmiechu

0

GÓRA KALWARIA Gmina będzie miała swojego drugiego Kawalera Orderu Uśmiechu w dziejach. Otrzyma go Małgorzata Wieniawska, długoletni lekarz pediatra


Na prośbę uczniów szkoły podstawowej w Czersku, zadecydowała o tym międzynarodowa kapituła orderu podczas swojego posiedzenia 16 czerwca w Rabce. Ze względu na półwiecze istnienia odznaczenia, zapadła decyzja o jego wręczeniu nie trzem osobom, ale aż dziesięciu.

150 listów do kapituły

W Polsce jest ponad pięćdziesiąt szkół i placówek noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, a wśród nich od ośmiu lat znajduje się Szkoła Podstawowa w Czersku. I to jej uczniowie (a także dzieci z kalwaryjskiej „Dwójki”) przesłali do kapituły około 150 listów uzasadniających, dlaczego Małgorzata Wieniawska zasłużyła na słoneczne odznaczenie.

– W listach tych dzieci podzieliły się swoimi osobistymi historiami związanymi z panią doktor, o których opowiedzieli im rodzice – mówi Iwona Wadas, dyrektor czerskiej szkoły. – Dzieci dziękowały za uratowanie życia, ciepło, serdeczne słowo i troskę, która sprawia, że lęk i ból szybko mijają, a trudne chwile związane z chorobą szybko odchodzą w zapomnienie. Podkreślały fakt, że pani doktor zwraca się do nich z należytą powagą, odpowiada na trudne pytania i potrafi wytłumaczyć nawet skomplikowane rzeczy w prosty sposób.

Na tym samym posiedzeniu kapituła zdecydowała, że order otrzyma także m.in. wybitny psycholog Philip Zimbardo, czy Dominika Kulczyk (znana z telewizji działaczka społeczna i autorka programu „Efekt domina”).

– Nasza kochana laureatka nie kryła zaskoczenia, gdy dowiedziała się od nas o przyznanym przez dzieci odznaczeniu. Postanowiliśmy odwiedzić ją w domu, wyrazić naszą wdzięczność za pracę i pogratulować. To było serdeczne, ciepłe spotkanie z pięknym i mądrym człowiekiem, dla którego praca na rzecz najmłodszych jest sensem życia – dodaje Iwona Wadas.

Wręczenie odznaczenia ma odbyć się w Czersku po wakacjach, z udziałem Rzecznika Praw Dziecka. Pani doktor, po tym jak wypije szklankę soku z cytryny, na Kawalera Orderu Uśmiechu będzie pasowana różą.

W ubiegłym roku pracująca w zawodzie od 39 lat Małgorzata Wieniawska została wyróżniona tytułem Zasłużony dla Góry Kalwarii. Pani doktor jest doskonale znana mieszkańcom. „Jako lekarz w swojej długoletniej pracy zawodowej zawsze profesjonalna, pełna zaangażowania, ceniona za fachowość i poświęcenie, służy do dzisiaj chorym pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem” – podano w uzasadnieniu uchwały o odznaczeniu.

1000 kawalerów na świecie

Order Uśmiechu jest jedynym na świecie odznaczeniem, które przyznają dzieci. To lubiana przez dzieci poetka – Wanda Chotomska opowiedziała w wywiadzie o chorym chłopcu, pacjencie konstancińskiego szpitala, który zapragnął, aby dzieci mogły decydować o czymś tak ważnym, jak przyznawanie medalu dobrym dorosłym. Projekt orderu stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz, Ewa Chrobak, dziś sekretarz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, która zbiera się dwa razy do roku, by rozpatrywać wnioski składane przez dzieci z całego świata. Po 50 latach Order Uśmiechu ma rangę międzynarodową i ponad 1000 kawalerów, wśród których są dostojnicy religijni, politycy, aktorzy, działacze społeczni, lekarze, dziennikarze, muzycy, sportowcy i twórcy literatury dla dzieci. Najbardziej znani to: papież Jan Paweł II, papież Franciszek, Dalajlama, królowa Szwecji Sylwia, Nelson Mandela, Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Steven Spielberg, Irena Sendlerowa, Matka Teresa, Jurek Owsiak, Zbigniew Religa, Otylia Jędrzejczak, Jakub Błaszczykowski i i Astrid Lindgren. Nie sposób wymienić wszystkich.

Pierwszym mieszkańcem Góry Kalwarii, który otrzymał Order Uśmiechu był Edward Marchocki, długoletni nauczyciel, budowniczy obecnej siedziby Liceum Ogólnokształcącego, a także autor wielotomowej kroniki miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię