Pani doktor zostanie kawalerem

0

GÓRA KALWARIA Dziś w Szkole Podstawowej w Czersku, Małgorzacie Wieniawskiej, długoletniemu lekarzowi pediatrze, zostanie wręczony Order Uśmiechu. Tak chciały miejscowe dzieci


Uroczystość, w której swój udział zapowiedziała kapituła orderu oraz Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka i honorowy patron wydarzenia, będzie głównym punktem obchodów dnia patronów placówki, czyli Kawalerów Orderu Uśmiechu. O przyznaniu odznaczenia doktor Wieniawskiej kapituła zdecydowała w czerwcu w Rabce, podczas posiedzenia z okazji półwiecza istnienia orderu. W 150 listach poprosili ją o to uczniowie szkoły w Czersku jak i kalwaryjskiej „Dwójki” (ponieważ Order Uśmiechu jest jedynym na świecie odznaczeniem, które przyznają dzieci). Pisali m.in. dlaczego pani pediatra zasłużyła na takie wyróżnienie.

– W listach dzieci podzieliły się swoimi osobistymi historiami związanymi z panią doktor, o których opowiedzieli im rodzice – podsumowuje Iwona Wadas, dyrektor czerskiej szkoły. – Dzieci dziękowały za uratowanie życia, ciepło, serdeczne słowo i troskę, która sprawia, że lęk i ból szybko mijają, a trudne chwile związane z chorobą szybko odchodzą w zapomnienie.

Aby zostać Kawalerem Orderu Uśmiechu, w czasie uroczystości trzeba wypić szklankę soku z cytryny, a następnie zdać egzamin z uśmiechu. Na koniec wyróżniony jest pasowany różą.

W ubiegłym roku pracująca w zawodzie od 39 lat Małgorzata Wieniawska została wyróżniona tytułem Zasłużony dla Góry Kalwarii za swój „profesjonalizm, pełne zaangażowanie, fachowość i poświęcenie”. Pani doktor jest drugim mieszkańcem Góry Kalwarii, laureatką Orderu Uśmiechu. Pierwszym (w 1983 roku) był nieżyjący już Edward Marchocki, długoletni nauczyciel, budowniczy obecnej siedziby Liceum Ogólnokształcącego, a także autor wielotomowej kroniki miasta. W gronie laureatów (jest ich około 1000) są też m.in. Jan Paweł II, Irena Sendlerowa, Wanda Chotomska, Kuba Błaszczykowski i Matka Teresa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię