Państwowa Komisja Wyborcza odwiedziła Piaseczno

1

PIASECZNO Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński oraz Sekretarz PKW Beata Tokaj spotkali się dziś z mieszkańcami Piaseczna. Konsultowano karty wyborcze i opowiadano o pracy komisji wyborczej, oraz procedurach, które są przestrzegane podczas liczenia głosów


Podczas spotkania przekonywano, że wywołujące w czasie ostatnich wyborów kontrowersje, książeczkowe karty do głosowania są dużo bardziej praktyczne niż ogromne karty prezentujące wszystkie listy. Rozdawano karty do głosowania i zachęcano mieszkańców by czytali instrukcje i zgłaszali swoje ewentualne uwagi.
– Jeśli coś jest państwa zdaniem niejasne to bardzo prosimy o informacje – zachęcała Sekretarz PKW Beata Tokaj.
Spotkanie cieszyło się znikomym zainteresowaniem. Stawiło się tylko 16 osób (z czego 4 z Młodzieżowej Rady Gminy), za to bardzo aktywnych i zainteresowanych tematem. Na ich pytania odpowiadali nie tylko zaproszeni goście z PKW, ale także odpowiedzialny za przeprowadzanie wyborów w Piasecznie, sekretarz Arkadiusz Czapski.
Zaprezentowaną przezroczystą urnę, która będzie wykorzystywana podczas najbliższych wyborów.

– Tak je zaprojektowano by pomieściły wszystkie oddane głosy – tłumaczył sekretarz Arkadiusz Czapski. – Są trzy rozmiary, ta, którą tu prezentujemy, niższe i szersze przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz najmniejsze, które w naszej gminie będą wykorzystywane tylko w szpitalu.
– Czy rozważają państwo wprowadzenie internetowego systemu głosowania? – pytał Jan Ciechomski, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej.


– To nie od nas zależy, ale od ustawodawcy – odpowiedziała sekretarz PKW Beata Tokaj. – Nie ma takiej woli politycznej by wprowadzić internetowy system głosowania.
– Przez internet można głosować na Łotwie i w Estoni – dodał Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. – Nie wpłynęło to na zwiększenie frekwencji.

PKW podobne konsultacje przeprowadza od ubiegłego roku. Zachęcamy do odwiedzania strony Państwowej Komisji Wyborczej. Na samej górze znajduje się zakładka, w której można zaopiniować karty do głosowania i instrukcje.

Adam Braciszewski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię