PCU zainwestuje w innowacyjny agregat. Będzie produkowało ciepło i prąd

1

PIASECZNO Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe ogłosiło przetarg na zakup pierwszego agregatu kogeneracyjnego, produkującego z gazu nie tylko ciepło, ale także prąd. Urządzenie ma kosztować około 4 mln zł


Będzie to pierwszy taki agregat na terenie gminy i ma zostać zamontowany w kotłowni przy ulicy Kusocińskiego. W przyszłości podobnych urządzeń ma pojawić się więcej. Tyle tylko, że już w innej lokalizacji. Bardzo dużo prądu zużywa oczyszczalnia ścieków przy ul. Żeromskiego. Mógłby być on dostarczany przez agregaty kogeneracyjne, co znacznie obniży koszty funkcjonowania oczyszczalni. Gmina opracowuje właśnie studium wykonalności całego kompleksu energetycznego, na co otrzymała 60 tys. euro unijnej dotacji.
Jesteśmy w fazie analiz, w połowie lipca powinien być znany szacunkowy koszt takiego przedsięwzięcia – informuje burmistrz Daniel Putkiewicz. – To jest na pewno projekt długoterminowy, ale też bardzo potrzebny, bo wpisuje się w działania w ramach Piaseczna dla Klimatu.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji produkuje już na niewielką skalę ciepło i energię elektryczną z biogazu odzyskiwanego ze ścieków. Teraz PCU przy okazji wytwarzania ciepła wyprodukuje prąd.
W energetyce w ostatnim czasie dokonuje się prawdziwa rewolucja – ocenia Marek Trendel, prezes PCU. – Planujemy uruchomić nowy agregat w przyszłym roku. Liczymy, że ta inwestycja zwróci się nam w ciągu dwóch lat.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Dobrze, żeby po tym jak ten agregat będzie pracował spadły ceny ciepła. Chociaż wątpię, że to nastąpi z uwagi na moc tego agregatu ok. 1MW energii elektrycznej. Przy mocy cieplnej 32 MW PCU, to powinni być jakieś 8-10 MW energii elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię