PGE znalazło nowy sposób na przycinanie drzew przy liniach energetycznych. Korzystają z helikoptera!

0

TARCZYN Od tygodnia trwają zabiegi pielęgnacyjne na linii przesyłowej z Tarczyna do Pęcher w gminie Piaseczno. Po raz pierwszy gałęzie znajdujące się zbyt blisko przewodów energetycznych są usuwane za pomocą pił tarczowych… zwisających z helikoptera


Jest to nowa technologia stosowana w Polsce od niecałych dwóch lat. PGE zatrudniło polsko-fińską firmę Albero z Olsztyna, która specjalizuje się w tego typu zabiegach pielęgnacyjnych. Pilotami helikopterów są doświadczeni Finowie. Ze śmigłowca zwisa kilkunastometrowy wysięgnik, na końcu którego obraca się 8 pił o łącznej wadze 600 kg. Piły te przycinają gałęzie rosnących wzdłuż linii energetycznej drzew.
– Jest to metoda szybka i wygodna, która pozwala w fachowy sposób przycinać odrosty, nie okaleczając nadmiernie drzew – mówi Daniel Sakowski z Albero. – Na dole, w rejonie pracy helikoptera, znajduje się zawsze 2-3 poruszających się na quadach nawigatorów, którzy są w stałym kontakcie z pilotem. Dbają oni m.in. o to, aby w rejon wycinki nie wkroczyła nieuprawniona do tego osoba.


Przycinanie gałęzi z helikoptera (w czwartek śmigłowiec pracował w rejonie Prac Małych i Marylki) odbywa się przynajmniej 10 razy szybciej niż wykonywanie tej samej pracy w sposób tradycyjny, z naziemnego wysięgnika bądź przy pomocy alpinistów. Przerwa w dostawie prądu (na czas prac linia musi zostać wyłączona) wynosi co najwyżej kilka godzin zamiast kilku dni. Aby wyeliminować uciążliwości, w czas wycinki okoliczny mieszkańcy otrzymują prąd z awaryjnego generatora.
Praca helikoptera na danym odcinku nie trwa z reguły dłużej niż godzinę. Po tym czasie śmigłowiec musi uzupełniać paliwo. W tej chwili prowizoryczne lądowisko znajduje się w Tarczynie. Prace na terenie gminy mają potrwać jeszcze kilka dni (śmigłowiec nie może latać gdy prędkość wiatru przekracza 38 km/h, albo jest mgła). Potem przeniesie się w inne rejony naszego powiatu. Realizacja całego zlecenia ma potrwać do końca roku.

CZYTAJ TAKŻE:  W centrum miasta wylądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię