Piaseczno dla klimatu

11

PIASECZNO W Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno zorganizowano otwarte spotkanie poświęcone kwestiom ekologicznym – zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnoświatowym

Konferencja z okazji XV Dnia Czystego Powietrza rozpoczęła się od miłego akcentu – wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagród laureatom gminnego konkursu „Podejmij wyzwanie: przeciwdziałaj niskiej emisji!”. Następnie głos zabrał dr hab. Jacka Pniewskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił prelekcję na temat zmian klimatycznych, dowodząc, że są one, w dużej mierze, spowodowane działalnością człowieka. Jego zdaniem żeby przeciwdziałać migracjom ludzi z miejsc, które nie będą się w przyszłości nadawać do życia (np. z powodu suszy), należy przede wszystkim ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Podkreślił, że niezbędne do realizacji tego celu będą wspólne działania indywidualne ludzi, środowisk biznesowych i rozwiązania systemowe związane z polityką.
Nawet gdybyśmy wszyscy w tej chwili w Polsce zmienili swoje osobiste postawy, to nie wystarczy, bo nikt z państwa nie pojedzie osobiście do Elektrowni Bełchatów, która może spalić na sekundę tonę węgla i powie „zamykajcie” – wyjaśnił prelegent. – Mnóstwo firm ma coś co się nazywa polityką odpowiedzialnego biznesu, gdzie oni piszą jak chcieliby zrobić dobrze ludziom, ale niestety nie realizują tych swoich postulatów. Trzeba naciskać na te firmy. Działania systemowe polegają z kolei na tym żeby powstały pewne rzeczy, których ludzie nie są w stanie zrobić w pojedynkę.
W dalszej kolejności działania gminy Piaseczno na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych oraz adaptacji do ich skutków przedstawili burmistrz Daniel Putkiewicz i wiceburmistrz Robert Widz.

W swoim wystąpieniu włodarze gminy podkreślili zwłaszcza znaczenie strategii zrównoważonego rozwoju. Była, między innymi, mowa o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które są jednym z narzędzi dających możliwość gospodarowania przestrzenią w sposób zapewniający zaspokojenie najważniejszych potrzeb społecznych z poszanowaniem wartości przyrodniczych. Burmistrz opowiedział też o powstawaniu na terenie gminy systemu wysokosprawnej kogeneracji (wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób), odnawialnych źródłach energii i planowanej rozbudowie sieci ciepłowniczej. Dzięki temu powinno się w przyszłości udać ograniczyć zjawisko tzw. niskiej emisji.

Gmina będzie również motywować jak największą liczbę użytkowników palenisk węglowych do zmiany źródła ogrzewania na przyjazne środowisku. Kolejną poruszaną kwestią była sprawa wody. W celu ograniczenia zużycia wody pitnej do celów innych niż spożywcze (np. do podlewania ogródków) planowane jest uruchomienie w 2020 roku programu dotacyjnego mającego zachęcać do gromadzenia deszczówki. Gmina pamięta również o miejscowej faunie – udzielaniu opieki rannym dzikim zwierzętom, ograniczaniu bezdomności psów i kotów, przenoszeniu płazów przez ruchliwe ulice oraz zapewnianiu zastępczych miejsc lęgowych i sadzeniu łąk kwietnych.

Chcielibyśmy wspierać w działaniach przeciwko zmianom klimatu naszych mieszkańców, ale również pragniemy, aby mieszkańcy wspierali nas – zadeklarował burmistrz Putkiewicz. – To jak będzie wyglądał świat za 30 lat nie zależy tylko od przywódców wielkich mocarstw, ale także od nas samych.

Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja. Niektórzy jej uczestnicy kwestionowali faktyczną istotną rolę człowieka w kształtowaniu klimatu, innych interesowały z kolei kwestie segregacji odpadów czy wycinki drzew. Choć zdania były różne, wszyscy zgodzili się ze sobą, że podobne spotkania są potrzebne i powinny być organizowane częściej.

Grzegorz Tylec

 

11 KOMENTARZE

 1. Putkiewicz tak dba, że: skraca trasę 709, liniami P i L, które jeżdżą pusto zwiększa emisję, wzbrania się jak tylko może przed I strefą biletową przez co komunikacja jest droga…

  Normą już jest, że miasto stoi w godzinach szczytu. Nic, tylko pogratulować…

 2. Ale jak ruscy w wynajętym,prywatnym domu palą śmieciami i innymi syfami-to straż miejska -kojarząc adres nawet się nie raczy pojawić na nasze prośby, nawet nie chcą podać nr interwencji.
  Rzecz dzieje się w 21 wieku ,panie Burmistrzu ,niedaleko ul.Czajewicza.
  Więc jak słyszę o zwiększeniu dofinansowania straży to ……….mnie.ZA CO ONI DOSTAJĄ PIENIĄDZE ?
  Jak będziemy segregować mieszkańców na Polaków-mieszkających tutaj legalnie,płacących podatki itp i Rosjan i Ukraińców z kulturą dzikiego zachodu (brak) zatruwającym życie i środowisko sąsiadom-a nie dającym społeczeństwu nic w zamian (podatki)-to Piaseczno umocni swoją pozycję miasta-patologii.
  Czy o to chodzi. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa-ci napływowi ze wschodu -też.

 3. JAHAHHAHA danielek jednak przebija wszystko nigdy nie bylo takich korkow w centrum jak sa teraz ! CUDOTWORCA a on sobie z kolezkami jeszcze konferencje organizuje za pieniadze podatnikow hahahahahahhahahahaha ta cala demokracja to jak zwykle rzady oszolomow ahahhaahha

 4. zmiany dla klimatu przeprowadzone w Piasecznie:
  – zabetonowanie centrum i wycięcie drzew (całe skwerki z betonu)
  – zakorkowanie wszystkich ulic łączenie obwodnicą

 5. Pan z ostatnich 3 minut materiału na YT zadał bardzo dobre pytanie o sankcje dla garstki mieszkańców nic sobie nie robiacych z gadaniny o czystym powietrzu. Niestety Putkiewicz jak zwykle nie odpowiedział merytorycznie na to istotne pytanie. Brak sankcji nie poprawi powietrza którym oddychamy. Po co wspomniany dron jak nie mówi się jasne o karach. Nagonka w lokalnych mediach, kilkadziesiąt mandatów i się zainteresują dofinansowaniem i wymiana pieca.

  • Proszę wczytać się w ustawę.Jeżeli ktoś skorzysta z dofinansowania, to w roku następnym musi to zgłosić jako przychód do opodatkowania.O tym zainteresowani nie są informowani. Po 5 latach jak urosną odsetki ustawowe do państwo odbierze swoje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię