Piaseczno klimatycznie odporne?

0

PIASECZNO Druga z siedmiu debat w ramach inauguracji prac nad Strategią Rozwoju Gminy Piaseczno do roku 2040 zatytułowana była „Piaseczno klimatycznie odporne”

Po krótkim wprowadzeniu ze strony burmistrza Piaseczna Daniela Putkiewicza i dr hab. Wojciecha Dziemianowicza, profesora Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie głównego koordynatora prac nad miejscową strategią, głos zabrała dr Paulina Legutko-Kobus.

Rok 2040 to taki dobry horyzont czasowy żeby zastanowić się co będzie się działo z państwa miastem i z państwa gminą także w kontekście odporności klimatycznej – powiedziała pani doktor. – Ten temat będzie się przewijać u państwa także na kolejnych debatach. Cenimy sobie to w jakim środowisku i otoczeniu żyjemy. Pandemia pokazała nam, że tereny zielone – to jak daleko do nich mamy i jaki jest do nich dostęp – zaczynają mieć dla nas zupełnie nowe znaczenie.

Po przybliżeniu głównych zagrożeń i wyzwań związanych ze zmianami klimatu rozpoczęła się otwarta dyskusja. Poruszone zostały, między innymi, kwestie jakości powietrza w gminie czy zagadnienia związane z – popełnionymi w przeszłości – błędami planistycznymi w kontekście zrównoważonego rozwoju (np. zabudowie na terenach zalewowych).

Poprawianie błędów i zmiany planów miejscowych, choć nie mówię że tego nie trzeba robić, oznaczają ogromne wydatki gminy – podkreślił wiceburmistrz Piaseczna Robert Widz. – Dyskusja czy będziemy to robić czy nie musi dotyczyć bardzo konkretnych obszarów.

Mieszkańcy obecni na spotkaniu podnieśli również kwestie związane z tzw. zeroemisyjnością (takie, między innymi, budynki wymusza Unia Europejska). Gminna radna Magdalena Woźniak zgłosiła z kolei zapotrzebowanie zajęcia się osobno kwestią rzeki Jeziorki zgodnie ze zgłoszonym programem jej ochrony.

Jeziorka jest obecnie największą wartością Piaseczna, nie tylko ze względu na jej urodę i malowniczość, ale i jako miejsce naturalnej retencji – mówiła Magdalena Woźniak. – Dzięki jej okolicom nasza gmina uznawana jest za gminę zieloną, co powoduje również wzrost wartości jej gruntów. Zastanawiamy się czy Jeziorka jest wystarczająco chroniona…

Radnej wtórowała Anna Kolińska z inicjatywy społecznej Alarm dla Klimatu Piaseczno, podkreślając, że Jeziorka – jako królowa naszych lokalnych rzek – wymaga całkowitej ochrony.

Kolejna z debat „Piaseczno w podróży” odbędzie się w najbliższy czwartek 23 marca o godzinie 18 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5.

Jej tematem będzie szeroko rozumiana komunikacja i transport. Jak będzie się zmieniać układ drogowy i zainteresowanie poszczególnymi środkami transportu? Jak powinien być zorganizowany transport publiczny, by mieszkańcy chętnie z niego korzystali? Jakie przyjąć rozwiązania infrastrukturalne i komunikacyjne? Ekspertem w tej debacie będzie dr Michał Wolański z SGH, specjalista od wielu lat zajmujący się kompleksowo zagadnieniami komunikacyjno-transportowymi.

Tyl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię