Piaseczno Kobietami Słynące, czyli hołd dla kobiet

0

PIASECZNO W sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w Piasecznie odbyło się spotkanie z Dorotą Zając – autorką, wydanej przez gminę książki „Piaseczno Kobietami Słynące”

 

Dorota Zając, z wykształcenia bibliotekoznawca i historyk, jest licencjonowanym przewodnikiem turystycznym oraz instruktorem krajoznawstwa. W przeszłości współtworzyła, między innymi, przewodnik subiektywny „Tradycja Mazowsza – powiat piaseczyński”, „Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego – Informator Krajoznawczy”, ,,Kanon krajoznawczy województwa mazowieckiego” oraz przewodnik turystyczny „Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny”.
Autorka podkreśla, że napisała „Piaseczno Kobietami Słynące” jako hołd dla wszystkich kobiet – zarówno tych walczących z bezprawiem, przemocą czy wykluczeniem społecznym, jak i tych borykających się ze zwykłymi codziennymi problemami. Publikacja poświęcona jest paniom, które mieszkały lub pracowały na terenie leżącym obecnie w granicach administracyjnych miasta Piaseczna.

– Przyznaję, że wybór postaci, o których pisałam nie był łatwy – nie kryje Dorota Zając. – Nie ukrywam też, że subiektywna selekcja wypływała częściowo z osobistych sympatii do osób, o których pisałam.

W rozdziale pierwszym („Anny przejazdem w Piasecznie”) autorka opisuje losy księżnych mazowieckich: Danuty Anny, Anny Fiodorówny, Anny – żony Konrada III Rudego oraz Anny Konradówny Odrowążowej – ostatniej przedstawicielki linii Piastów mazowieckich. Kolejne rozdziały poświęcone są z kolei królowym – Bonie i Annie Jagiellonce, bibliotekarkom i pisarkom – Marii Grzegorzewskiej, Wandzie Dąbrowskiej, Danucie Orłowskiej i Marii Ziółkowskiej, nauczycielkom – Cecylii Plater-Zyberkównie, Emilii Szteinbokównie, Helenie Radwan i Ewie Krauze oraz aktorkom – Jadwidze Smosarskiej, Mirze Grelichowskiej i Lidii Wysockiej.
Spotkanie autorskie stało się również pretekstem do ciekawej dyskusji o historycznej i współczesnej roli kobiet w społeczeństwie. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał egzemplarz książki, a wszyscy chętni – imienne dedykacje od Doroty Zając. Jak się również okazało, autorka ma już plany na kolejne publikacje.
– Jedna z nich będzie oczywiście o kobietach, a druga – krajoznawcza, związana z Piasecznem – zapowiada Dorota Zając.

A już w najbliższy czwartek, 4 listopada o godzinie 16.00 autorka książki zaprasza na historyczny spacer po mieście i integracyjną herbatę. Start – Piaseczno, ul. Kościuszki 49 (przed budynkiem biblioteki), meta – Piaseczno, kościół św. Anny.
Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię