Piaseczno w obliczu stanu epidemii

8

 

PIASECZNO Na podstawie analizy danych zebranych z Sanepidu oraz Policji, informujemy, że na terenie Gminy Piaseczno na dzień 3 kwietnie 2020 r. odnotowanych mieliśmy 6 osób z potwierdzonym dodatnim wynikiem na obecność COVID-19. W tym czasie 104 osoby przebywają na kwarantannie domowej – liczba mieszkań lub domów objętych tą kwarantanną jest w miarę stała na przestrzeni ostatnich dni i waha się miedzy 70 a 80.

Działania pomocowe

• Pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną Piaseczno zabezpieczają najpilniejsze potrzeby rodzin przebywających na kwarantannach domowych – na chwilę obecną udzielono wsparcia w postaci dostarczenia podstawowych środków żywności 18. rodzinom.
• Akcja pomocy osobom starszym jest bardzo sprawnie realizowana przez MGOPS przy współpracy z harcerzami z ZHP i ZHR oraz wolontariuszami. Do dziś takiego wsparcia udzielono 68 osobom, pomagając w zakupie artykułów spożywczych, przemysłowych, wykupieniu lekarstw, wspierając w załatwieniu spraw urzędowych czy wyprowadzając na spacer psa.. Ze specjalnej infolinii, przy której dyżurują psycholodzy skorzystało 15 osób.
Ponadto ośrodek udzielił wsparcia najbardziej potrzebującym mieszkańcom, o niskich dochodach, w postaci artykułów spożywczych pochodzących z Banku Żywności. Wydano w tej formie 1030 kg żywności. Gmina wspiera też akcję Caritasu na naszym terenie.

Działania Straży Miejskiej

Zgodnie z poleceniem Wojewody z dnia 31 marca 2020 r. Straż Miejska została oddelegowana do współpracy z Policją i w związku z tym dyslokacja patroli gminnych odbywa się zgodnie ze wskazaniami Komendanta Policji. Pozostałe zadania strażników mają być prowadzone wyłącznie w zakresie działań związanych z egzekwowaniem nakazów dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, co oznacza, że inne zadania należące do obowiązków Staży Miejskiej mogą być realizowane z opóźnieniem.
Straż Miejska m.in. podczas patrolu samochodowego emituje z głośników komunikat, zalecający pozostawanie w domu i stosowanie się do wytycznych. Komunikaty głosowe nadawane są też trzykrotnie w ciągu dnia przez system alarmowy obsługiwany przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Akcje dezynfekcyjne

• Pod koniec marca gmina przy współpracy z OSP rozpoczęła systematyczną dezynfekcję przystanków autobusowych. Akcja będzie prowadzona raz w tygodniu aż do zakończenia kwarantanny Dziękujemy druhnom druhom z naszych jednostek OSP za pomoc w dezynfekcji.
• Na bieżąco dezynfekcje oraz specjalne środki ostrożności (mierzenie temperatury osobom wchodzącym, obowiązkowe odkażanie rąk przy wejściu do budynków) wprowadzone zostały w gminnych obiektach użyteczności publicznej.
• Planowana jest również akcja dezynfekcyjna i ozonowanie we wszystkich placówkach oświatowych przed powrotem uczniów i nauczycieli do szkół i przedszkoli.

CZYTAJ TAKŻE:  Wiktor schudł 11 kg w 6 miesięcy! Kolejna metamorfoza w Centrum Dietetycznym Projekt Zdrowie

Maseczki od gminy oraz wolontariuszy

 

• Urząd gminy zakupił środki ochrony osobistej typu maseczki, żele, rękawiczki, które są przekazywane na bieżąco wszystkim pracownikom, wolontariuszom którzy udzielają pomocy czy wsparcia naszym mieszkańcom w ramach swoich obowiązków lub działając w wolontariacie.
• W piątek urząd rozpoczął akcję przekazywania maseczek ochronnych wielokrotnego użytku bezpośrednio mieszkańcom. Pierwsze 800 maseczek wraz z instrukcją rozdanych zostało osobom odwiedzającym targowisko miejskie.
• W sobotę harcerze oraz strażacy z OSP będą wręczać maseczki w godzinach od 10-13 osobom starszym, wolontariusze rozlokowani będą w popularnych lokalizacjach przy sklepach i aptekach.
• Dzięki wspaniałej postawie naszych mieszkańców, którzy szyją maseczki zabezpieczona została załoga szpitala św. Anny w Piasecznie ale również Piaseczyński ZOZ, Strażacy i Policja. Służby te z racji swoich zadań oprócz specjalistycznego sprzętu ochronnego potrzebują maseczek wielokrotnego użytku, które powstają w dużych ilościach dzięki ofiarnej pracy naszych mieszkańców.
• Wkrótce rozpocznie się też szycie fartuchów dla szpitala.

Targowisko miejskie

• Targowisko wciąż działa aby zabezpieczać podstawowe potrzeby mieszkańców, ale zostało dostosowane do zaleceń. Udostępniono 40 stanowisk, bezpiecznie oddalonych od siebie, sprzedający muszą mieć maseczki i rękawiczki, targowisko zostało ogrodzone, maksymalna liczba klientów robiących zakupy wynosi 90 jednocześnie. Już w piątek ruch ten był kontrolowany przez pracownika urzędu, który jednocześnie przekazywał kupującym maseczki.


Wsparcie gminnych i innych jednostek

• Aby zabezpieczyć naszych strażaków zdecydowaliśmy zakupić profesjonalną pralko- suszarkę do prania strażackich mundurów. Sprzęt został już zamówiony i w przyszłym tygodniu powinien być zamontowany w OSP Piaseczno do użytku dla wszystkich strażaków z terenu gminy.
• Burmistrz skontaktował się również z Dyrektorem Pogotowia Ratunkowego oraz Dyrekcją Szpitala w Piasecznie oferując gotowość do wsparcia poprzez przekazywanie środków ochronnych dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników.

Komunikacja

• Utrzymywana jest częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej. Wprowadzone zostały ograniczenie ilości przewożonych pasażerów. Tabor jest systematycznie czyszczony i dezynfekowany
• Mieszkańcy korzystający z Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca mogą zawieszać długookresowe bilety ZTM
• Jeszcze w połowie marca zawieszona został płatna strefa parkowania w mieście
• Wyłączony z użytkowania zostały system piaseczyńskiego roweru miejskiego

Place zabaw, siłownie, parki

• Zamknięte zostały wszystkie obiekty sportowe na terenie gminy
• Zamknięte zostały również ogrodzone parki, place zabaw i siłownie zewnętrzne. Na tych które nie są ogrodzone, strefy zostały otaśmowane, a urządzenia ofoliowane i wywieszone zostały informacje o zakazie korzystania.

Ulgi dla przedsiębiorców i mieszkańców

• Burmistrz skierował do Komisji Finansów Rady Miejskiej projekt uchwały ws. zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców z branż, które musiały zawiesić swoją działalność w związku z nowymi regulacjami i obostrzeniami.
• Na bieżąco rozpatrywane są wnioski o umorzenia czy obniżki czynszów użytkowych i mieszkalnych lokali komunalnych w uzasadnionych przypadkach.

Zdalna edukacja

• Wszystkie gminne placówki oświatowe działają w trybie zdalnym. Dziękujemy dyrekcjom i nauczycielom za szybkie dostosowanie się do nowych okoliczności i realizowanie podstawy programowej z użyciem komunikacji internetowej.

Funkcjonowanie urzędu

• Ze względu zarówno na zdrowie pracowników, których praca stanowi o ciągłości świadczonych przez gminę społeczeństwu usług, jak również bezpieczeństwo samych mieszkańców wprowadzona zostało nowa organizacja pracy w urzędzie miasta i gminy.
• Obiekty publiczne są zamknięte dla osób z zewnątrz, wizyty możliwe są jedynie w wyjątkowych przypadkach i po umówieniu telefonicznym. Wszystkie wydziały podzielone zostały na tygodniowe zmiany, jedna grupa pracuje stacjonarnie, druga w domu, zdalnie. Ma to ograniczyć skutki ewentualnej kwarantanny, która w przypadku stwierdzenia koronawirusa dotknie tylko jednej zmiany, a druga zmiana będzie mogła nadal pracować.
• Wszystkie spotkania grupowe, narady, kierownictwa, komisje i posiedzenia rady miejskiej odbywają się z użyciem środków zdalnej komunikacji.

Informacja na bieżąco

• Staramy się Państwa informować na bieżąco o wszystkich zmianach i czynionych działaniach. Na stronie internetowej www.piaseczno.eu uruchomiliśmy zakładkę “Koronawirus“, gdzie tylko w ciągu pierwszych kilku tygodni publikowanych zostało ponad 70 komunikatów i artykułów nawiązujących do działań związanych z sytuacja epidemiologiczną. Najważniejsze informacje publikowane są też w dziale aktualności, na facebooku – www.fb.com/GminaPiaseczno, wysyłane są komunikaty sms oraz rozsyłane komunikaty prasowe do mediów.
• Publikujemy także krótkie filmiki, w których burmistrz na bieżąco przedstawia Państwu sytuację w gminie. Przeprowadzony został też na żywo chat z Burmistrzem, w warunkach “domowych”, gdzie zadawali Państwo burmistrzowi działania związane z obecną sytuacją – facebook live z burmistrzem Piaseczna.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym okresie izolacji służą pomocą innym w przeróżny sposób iw różnej formie. Jesteśmy dumni z naszych mieszkańców za włączanie się zarówno w zorganizowane akcje, jak i zwykłą sąsiedzką pomoc a także za dostosowywanie się do zaleceń komunikowanych odgórnie. Prosimy Was o pozostanie w domach i życzymy dużo cierpliwości, a przede wszystkim zdrowia.

 

Biuro Promocji i Kultury Gminy Piaseczno

 

8 KOMENTARZE

 1. „Maseczki od gminy”
  +++++++++++++++++++
  Ja bym chciał taką „na Predatora” albo „na Lorda Vadera”.
  Najlepiej obydwa modele, żeby mieć na zmianę.
  Panie burmistrzu, gdzie mam się zgłosić po odbiór?

 2. Rozumiem, że każdy zameldowany, płacący podatki w Gminie Piaseczno mieszkaniec będzie mógł zdobyć jedną maseczkę na własny użytek? Śmiechu warte 3 godziny rozdawania w sobotę… Nie ma jak to robić coś dla picu… Weźcie zaopatrzcie i zatowarujcie PRYWATNY szpital prowadzony przez PRYWATNĄ spółkę EMC z Wrocławia. Jestem ciekaw czy zarząd zrezygnował chociaż z części swojego uposażenia… Rachunki też im zapłaćcie ze środków publicznych, a oni będą brać 15k za operacje i 200 zł za wizytę u lekarza, a o nagłej pomocy to można zapomnieć i włożyć sobie między bajki… Żenada!

 3. PS. gminy nie uszczuplają zasobów przeznaczonych dla osób działających na pierwszej linii frontu walki z zarazą czyli słuzb medycznych, ale rozdają maseczki wielokrotnego użycia – nadające sie do dezynfekcji, prania i prasowania.
  Chodzi o to by moc osłonić twarz gdy koniecznie trzeba wejść do sklepu, apteki lub inne miejsce gdzie można się spotkać z osobą u której nie ma objawów (nie kicha, nie kaszle), ale może zarażać – niestety dopiero teraz o tym mówią

 4. Dotychczas szpital piaseczyński to prywata czapkująca płacącym gotówką i traktująca ubezpieczonych jak żebraków. Sytuacja była jasna- w Piasecznie nie ma SORu i szpitala, i tu nas ratują. Czyżby piaseczyńscy”biznesmeni” nauczyli się człowieczeństwa i zapracowali na pomaganie im?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię