Piaseczyńska drogówka kontroluje dronem

2

Od kilku dni na drogach powiatu piaseczyńskiego prowadzone są kontrole drogowe z wykorzystaniem drona. Policjanci z wydziału ruchu drogowego monitorują przy jego użyciu zachowania kierowców, szczególnie na skrzyżowaniach i w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów prawa o ruchu drogowym.

Nasze najnowsze urządzenie wyposażone jest w kamerę na stabilizatorze wyposażoną zarówno w zoom optyczny, jak i cyfrowy informuje nadkom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. – Wykorzystywany jest obecnie głównie na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych w rejonie ulicy Okulickiego i Puławskiej. Szczególnym nadzorem objęte są przejścia dla pieszych.

Znajdujący się kilkanaście metrów nad ziemią dron jest niezauważalny dla kierowców. Funkcjonariusz, który nim steruje, po zarejestrowaniu wykroczenia przekazuje od razu informację patrolowi interwencyjnemu zlokalizowanemu kilkaset metrów dalej, a ten zatrzymuje kierowcę.

Drony nie tylko wykorzystywane są do rejestracji wykroczeń w czasie rzeczywistym, ale także do analizy miejsca zdarzenia po kolizji czy wypadku. Dzięki zdjęciom wykonanym z powietrza funkcjonariusze mają dostęp do innej perspektywy, w związku z czym łatwiej można ustalić, jak doszło do niefortunnej sytuacji.

Zatrzymani kierowcy są zaskoczeni i wręcz zdezorientowani, ponieważ popełniali wykroczenie w miejscu w którym nie widzieli radiowozu i czuli się bezkarnie. Tylko podczas jednej służby nasz dron zarejestrował 5 wykroczeń, a ich sprawcy otrzymali również 5 mandatów karnych.
Zdjęcia oraz filmy z drona są również analizowane już w komendzie, dlatego nawet jeśli ktoś nie został zatrzymany od razu, nie oznacza to, że postępowanie nie zostanie wszczęte później.

Wykorzystanie najnowszych technologii przez policjantów z wydziału ruchu drogowego, z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu piaseczyńskiego.

KPP

2 KOMENTARZE

  1. Przecież to skrzyżowanie jest okamerowane i po co takie fantazje z dronem…może jeszcze ten dron ma radar ,widać policjanci z Piaseczna oglądają dużo filmów „sf”

  2. Kontrole policji mają służyć zapobieganiu łamania prawa. Dlatego patrol ma być widoczny.
    Kontrola z drona służy tylko ściąganiu kasy z obywateli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię