Piaseczyński festiwal komiksowy

0

PIASECZNO Pomysł na komiksową imprezę w Piasecznie zrodził się spontanicznie i został zrealizowany z minimalnym budżetem. Najważniejsze jednak, że się udało i już w najbliższą niedzielę 2 kwietnia w Przystanku Kultura czeka nas niezwykłe wydarzenie – pierwszy piaseczyński festiwal komiksowy


Pomysłodawcami komiksowej imprezy w Piasecznie są dwaj pasjonaci komiksów – artysta Aleksander Ryszka oraz współwaściciel piaseczyńskiego sklepu komiksowego Przemysław Wąsowski.

Blisko setka prac na komiksowy konkurs

Pierwszy piaseczyński festiwal komiksowy poprzedził konkurs na autorski komiks.
– Liczba prac konkursowych przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Przemysław Wąsowski. – Otrzymaliśmy aż 96 komiksów, a konkurs był przeznaczony tylko dla dzieci z naszego powiatu.
– Zgłoszone do konkursu komiksy są niezwykle zróżnicowane, od jednostronnych humorystycznych historyjek do powieści graficznych, z których jedna ma prawie sto stron – dodaje Aleksander Ryszka.

Komiksy dla dojrzałego czytelnika

– Komiksy czytałem jako dziecko, ale później porzuciłem je na wiele lat – przyznaje Aleksander Ryszka. – Wróciłem do nich dopiero po trzydziestce, z bagażem doświadczeń, jako malarz i czytelnik literatury. Oczywiście wcześniej słyszałem o tym, że istnieją komiksy poważne, dla dojrzałego odbiorcy, ale wciąż mnie one omijały. Tymczasem komiks to tylko forma, bo treść, podobnie jak w filmie może być dowolna – także ambitna i wyrażona w artystyczny sposób. Zacząłem od słynnego komiksu Maus (Maus. Opowieść ocalałego – powieść graficzna Arta Spiegelmana, uhonorowana w 1992 roku Nagrodą Pulitzera – przyp. red). Pochłonął mnie zupełnie i zacząłem odkrywać kolejne biograficzne i obyczajowe historie. Wróciłem do komiksów bez żadnej nostalgii, czytam nowe rzeczy i takie też kupuję swojej córce.

Promować ambitny komiks

W Polsce wciąż pokutuje świadomość, że komiks to medium dla dzieci lub dorosłych z mentalnością dziecka. Tymczasem na rynku oprócz pozycji dla dzieci i młodzieży pojawia się wiele wartościowych i ambitnych komiksów na najwyższym poziomie plastycznym i literackiem.
– Komiks powinien docierać do zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Ma szansę zyskać ich akceptację, gdy się o nim dowiedzą i lepiej go poznają – uważa Aleksander Ryszka. – Między innymi właśnie dlatego zrodził się pomysł na zorganizowanie komiksowej imprezy w Piasecznie. Od czterech lat prowadzę w Domu Kultury galerię sztuki współczesnej i początkowo chodził mi po głowie pomysł by zrobić wystawę komiksu. Gdy otworzył się stacjonarny sklep z komiksami w Piasecznie pomyślałem, że oto nadszedł właściwy moment na zorganizowanie imprezy.

Piaseczyńska niedziela z komiksem

– Zaczynamy w Przystanku Kultura w niedzielę w samo południe. Do godz. 18 będą działały stoiska komiksowe – zapowiada Aleksander Ryszka. – Zaprezentują się Kultura Gniewu, Timof, Wydawnictwo Komiksowe zajmujące się głównie komiksami obyczajowymi. Będą też wydawnictwa wydające mangę – Hanami oraz Waneko oraz wydawnictwo Widnokrąg, które swą ofertę kieruje dla dzieci. Tadam proponuje komiksy dla najmłodszych. O godzinie 16 będzie ogłoszenie wyników konkursu na komiks.
Będziemy gościć też tatę Amelki, niepełnosprawnej dziewczynki, dla której stworzył akcję polegającą na zbieraniu oryginalnych plansz komiksowych. Angażują się w nią artyści komiksowi z Polski i ze świata. Tworzą historyjki w różnych stylach i konwencjach, a ich bohaterką jest Amelka.
Od godz. 12 rozpoczną się warsztaty komiksowe z Piotrem Nowackim – świetnym ilustratorem i komiksiarzem. Niestety już od dwóch tygodni wszystkie miejsca są zajęte.
– Od godziny 15 przygotowaliśmy wykłady – mówi Aleksander Ryszka. – Radosław Bolałek z wydawnictwa Hanami opowie o japońskich powieściach graficznych. O 16.30 Wojciech Szot, szef Wydawnictwa Komiksowego opowie nam o komiksie autobiograficznym.
Na zakończenie festiwalu, o godzinie 18 odbędzie się wernisaż Daniela Chmielewskiego – artysty, który jednocześnie jest komiksiarzem, absolwentem grafiki na ASP, jedną nogą w sztuce współczesnej, a drugą w opowiadaniu historii obrazkowych. Świetnie ilustruje i ma doskonałe wyczucie literackie.
– Będzie też dostępny jego ostatni komiks „Zapętlenie” – mówi Aleksander Ryszka. – Bardzo ciekawa historia, z jednej strony obyczajowa, a z drugiej zahaczająca o surrealizm. Plansze prezentowane na wystawie oparte są głównie na tym niesamowitym komiksie.

Adam Braciszewski

Zapraszamy na pierwszy festiwal komiksowy w Piasecznie!

PROGRAM:
12.00 – 18.00 STOISKA WYDAWNICTW
Kultura Gniewu, Timof Comics, Wydawnictwo Komiksowe, Hanami, Waneko, Widnokrąg, Oaza Komiksu, Tadam

WARSZTATY:
12.00 – Warsztaty komiksowe z Piotrem Nowackim, dzieci 6-8 lat
13.30 – Warsztaty komiksowe z Piotrem Nowackim, dzieci 9-13 lat.
Warsztaty bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: www.strefazajec.pl

WYKŁADY:
15.00 – Wykład Radosława Bolałka (Hanami) ,,Japońskie powieści graficzne’’
16.30 – Wykład Wojciecha Szota (Wydawnictwo Komiksowe) ,,Czy możliwa jest autobiografia w komiksie?’’

WYSTAWA:
18.00 – Wernisaż wystawy Daniela Chmielewskiego ,,Pusty Obszar’’

Organizator: Centrum Kultury w Piasecznie
Partner festiwalu: Oaza Komiksu Piaseczno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię