Piękna droga przez las staje się koszmarem

0

PIASECZNO Gościniec Warecki to urokliwa, ciągnąca się pośród lasu droga – łącząca Zalesie Górne z Nowinkami. – Nadleśnictwo wycina drzewa i niszczy nawierzchnię – alarmują mieszkańcy. – Niedługo będzie tyle błota, że nie da się przejechać samochodem osobowym


Nowinki to miejscowość położona na obszarze Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Z Zalesia Górnego można do nich dojechać ul. Gościniec Warecki. Ta nieutwardzona droga cięgnie się pośród lasu wzdłuż płynącej nieopodal rzeki Czarnej.
– Ta droga zawsze była w dobrym stanie – ocenia jeden z mieszkańców, który skontaktował się z naszą redakcją. – Jednak odkąd Nadleśnictwo rozpoczęło wycinkę drzew ten szlak komunikacyjny powoli zmienia się w breję błota. Nieutwardzoną nawierzchnię rozjeżdżono ciężarówkami i traktorami.
Udaliśmy się na miejsce i przejechaliśmy cały odcinek drogi od Zalesia Górnego do Nowinek. Droga jest przejezdna, ale rzeczywiście w miejscu gdzie prowadzona jest wycinka należy zwolnić ze względu na błoto.

Nadleśnictwo nie widzi problemu?

– Pracownicy nadleśnictwa nadzorujący prowadzenie prac pozyskaniowych w okolicach wsi Nowinki oraz pracownicy firmy wykonującej powyższe prace dołożyli wszelkich starań, aby uniknąć uszkodzeń drogi – tłumaczy Paweł Gugała inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Chojnów. – Nie były używane ciężkie maszyny leśne, jedynie ciągniki rolnicze z przyczepami do wywozu
drewna.
Tymczasem na zdjęciach przysłanych przez naszego Czytelnika wyraźnie widzimy potężne samochody ciężarowe biorące udział w pracach przy wycince drzew.
– Wywóz pozyskanego drewna jest maksymalnie kierowany na drogi leśne. W sąsiedztwie miejsca prowadzonych prac większych uszkodzeń nie stwierdzono. Droga jest przejezdna – podkreśla Paweł Gugała. – Jest to droga publiczna – powiatowa, użytkowana codziennie przez wiele samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Nadleśnictwo Chojnów dokłada zawsze wielu starań i dba zarówno o wewnętrzne zakładowe drogi leśne , jak i o inne drogi, jeśli jesteśmy zmuszeni z nich skorzystać.

Dlaczego są wycinane drzewa?

W lasach Nadleśnictwa Chojnów, także tych znajdujących się w sąsiedztwie wsi Nowinki prowadzone jest pozyskanie drewna w ramach zadań zapisanych w obowiązującym Planie Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa na lata 2008-2017. Niniejszy plan, zatwierdzony został Decyzją Ministra Środowiska, Janusza Zaleskiego w dniu 4 maja 2009 r. Jednym z elementów tego opracowania jest wskazanie drzewostanów, które będą podlegać zabiegom – cięciom pielęgnacyjnym (użytki przedrębne) oraz cięciom rębnym. Wspomniany fragment lasu – oddz. 157a jest ujęty w obowiązującym planie do wykonania rębni częściowej uprzątającej, która zakładała wycięcie 70 proc. drzew na powierzchni. Dla brzozy, który to gatunek stanowi większość pozyskanego drewna przyjęty wiek rębności wynosi 80 lat. Większość wyciętych drzew miała 89 lat. Nadleśnictwo zdecydowało się w praktyce do usunięcia jedynie drzew przeszłorębnych, tj. powyżej wieku 80 lat – brzozy w ilości 224 m3 drewna, co stanowi połowę ujętej w Planie Urządzenia Lasu masy do pozyskania.
Jednak głównym powodem prowadzenia cięć na tej powierzchni było zapewnienie dogodnych warunków wzrostu dla rosnących już 23 letnich buków, klonów i lip, które stanowią następne pokolenie lasu. Wykonanie cięć było więc konieczne, aby zachować dobry stan młodego pokolenia lasu oraz uniknąć postępującej z wiekiem deprecjacji drewna.

Adam Braciszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię