Piękne złote i diamentowe gody. Miłość wypełniła salę

0

GÓRA KALWARIA Przyrzekli, że będą ze sobą zawsze. I tamtych słów się trzymają. Już od pół wieku. Jaki jest sposób na długie i szczęśliwe trwanie przy współmałżonku?

Parom z gminy Góra Kalwaria burmistrz Arkadiusz Strzyżewski wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez prezydenta RP. W środę i czwartek w Ośrodku Kultury złote gody, czyli 50. rocznicę ślubu, świętowało dziewięć związków. A jedna para celebrowała gody diamentowe, czyli 60-lecie małżeństwa.

Gospodarz gminy gratulował jubilatom wytrwałości

-Cóż, na początku wszystko wydaje się proste i przychodzi łatwo, a potem pojawia się szarość dnia codziennego – nie krył burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

Włodarz dziękował za wszystko, co zrobili i robią dla lokalnej społeczności i swoich rodzin, a także życzył zdrowia oraz optymistycznych osób wokół.

Arkadiusz Strzyżewski zapytał również, jaka jest recepta na długoletnie, udane małżeństwo. Jak odpowiadano? „Nie dusić złości”. Ale też: „czasem przemilczeć”. „Dawać z siebie ciepło”. „Kochać dzieci i wnuki”. Padały też słowa: wierność, zaufanie, szacunek, kompromis. Najczęściej jednak żony i mężowie stwierdzali, że najbardziej potrzebne są cierpliwość i wyrozumiałość. – Żadnej recepty nie ma – wyłamał się jeden z jubilatów, Henryk Augustyniak z Obrębu.

Małżonkowie wspominali także swoje śluby i wesela – każdy zapewniał, że bardzo dobrze tamte chwile pamięta i że kilkadziesiąt lat pożycia upłynęło błyskawicznie.

-Minęło jak jedna noc – stwierdziła Marianna Smolińska z Góry Kalwarii.

W uroczystościach, w których wzięły oczywiście udział rodziny jubilatów, nie zabrakło lampki szampana i marszu Mendelssohna, a oprócz medali zaproszone pary otrzymały – od gminy – dyplomy, kwiaty i upominki.

 

Najdłuższy staż małżeński mają Elżbieta i Józef Rozumowie, mieszkańcy Góry Kalwarii. Diamentowa rocznica minęła w zeszłym roku – powiedzieli sobie „tak” 4 czerwca 1960 roku.

Z kolei pięć dekad po ślubie są:

  • Henryka i Henryk Augustyniakowie z Obrębu,
  • Krystyna i Andrzej Borowscy z Wólki Dworskiej,
  • Janina i Sylwester Derwińscy z Góry Kalwarii,
  • Genowefa i Józef Pietruchowie z Góry Kalwarii,
  • Marianna i Szymon Smolińscy z Góry Kalwarii,
  • Jadwiga i Franciszek Stenrzyccy z Góry Kalwarii,
  • Lilianna i Zbigniew Szynkiewiczowie z Czerska,
  • Danuta i Stefan Tkaczukowie z Góry Kalwarii,
  • Krystyna i Tadeusz Żukowscy z Dobiesza.

Źródło: gorakalwaria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię