PIASECZNO Związek Harcerstwa Polskiego działa w Piasecznie już od sześciu dekad. Z okazji tego wspaniałego jubileuszu Hufiec ZHP Piaseczno im. Bohaterów Pokoju zorganizował w czerwcu huczne obchody, podczas których był czas zarówno na wspomnienia, jak i pokazanie obecnej siły lokalnego harcerstwa – organizacji, która przeżywa w ostatnich latach swoisty renesans


Obchody 60-lecia Hufca rozpoczęły się w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno od symbolicznego spotkania byłych i obecnych instruktorów harcerskich, z których część jest fundatorami nowego sztandaru piaseczyńskiej organizacji. Następnie udano się na Plac Piłsudskiego, gdzie odbył się uroczysty apel, który poprowadzili wspólnie harcmistrz Krzysztof Żychliński i podharcmistrz Katarzyna Faliszewska. Po odśpiewaniu hymnu ZHP i powitaniu zaproszonych gości odbyły się ceremonie pożegnania starego sztandaru hufca (który towarzyszył mu od 1962 roku) oraz wręczenia nowego sztandaru. Warto podkreślić, że ten pierwszy odbierał wówczas druh Kazimierz Lenarczyk, który teraz był ojcem chrzestnym nowego sztandaru – odebranego przez obecnego komendanta hufca pwd. Sławomira Pułkę. Autorami projektu sztandaru są dh. Rafał Kowalczyk i hm. Krzysztof Żychliński.

– Niech umieszczone na sztandarze symbole przypominają wam o ideałach, które kreślą kierunek harcerskich działań – powiedziała harcmistrz Paulina Gajownik, komendantka chorągwi stołecznej ZHP. – Pamiętajcie, że naszym wspólnym posłannictwem jest rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie.

Wyróżniono zasłużonych

Następnie trzech druhów odznaczono „Krzyżem za zasługi dla ZHP”, jednym z ważniejszych odznaczeń w harcerstwie (przyznawanym przez kapitułę prowadzoną przez Przewodniczącego ZHP i nadawaną rozkazem Naczelnika ZHP). Złoty Krzyż otrzymał hm. Roman Goździkowski, a Brązowe Krzyże hm. Bogusław Barański i phm. Arkadiusz Czapski (któremu przypadł również zaszczyt wbicia symbolicznego gwoździa w nowy sztandar).

Złote odznaki „Zasłużony dla Hufca Piaseczno” otrzymali z kolei: phm. Dorota Tomczak, pwd. Agnieszka Danis, pwd. Anna Maciejewska, pwd. Beata Czeladko, phm. Dorota Cichocka-Zawada, phm. Ewa Tomczak, phm. Maciej Adamczyk, phm. Olga Maciejewska, phm. Aniceta Maciejewska i hm. Dorota Maciejewska, a srebrne odznaki: phm. Piotr Obłoza, phm. Natalia Stawska, phm. Zuzanna Tomczak, phm. Marta Klimczak i phm. Michał Walczak.

– Do harcerstwa dołączyłam ze względu na rodzinną tradycję – mówi phm. Natalia Stawska. – Moja mama była drużynową, a babcia komendantką hufca. A zostałam, bo są tu ludzie, którzy mają podobne wartości – możemy razem robić niesamowite rzeczy. Harcerstwo pomaga mi się rozwijać w wielu obszarach. Oprócz prowadzenia drużyny zajmuję się ratownictwem, kształceniem i organizuję obóz dla prawie 80 osób.
Szczególną nagrodę Laur Komendanta „Klonowy liść” (wręczaną na wniosek drużynowych, którą można dostać tylko raz w „harcerskiej karierze”) otrzymali tego dnia: dh. Gabriela Walczyk i dh. Michalina Cendrowska (45 DSH), dh. Natalia Nietrzebka i dh. Mateusz Kwiatkowski (81 WDH „Podróżnicy”) oraz dh. Patrycja Godlewska i dh. Maciej Murawski (50 WDH), a wprowadzony w tym roku Złoty Laur Komendanta odebrali: dh. Katarzyna Walendziak (50 WDH), dh. Marta Klimczak (45 DSH), pwd. Kinga Kowalska (47 DSH) i dh Olga Maciejewska (126 GZ). Przechodni Puchar Komendanta zdobyła z kolei 50 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Bronisława „Lota” Pietraszewicza z Gołkowa.

W trakcie apelu wyróżniono również zuchów. Złote Słoneczka otrzymały: 149 Gromada Zuchowa „Biedronki” w Jazgarzewie (drużynowa pwd. Anna Maciejewska), 126 Gromada Zuchowa „Podniebne ptaki” (drużynowa phm. Olga Maciejewska), 102 GZ Mali Wędrownicy i 128 GZ Leśne Ludki.

Sześć dekad, 600 instruktorów

Z okazji jubileuszu nie zabrakło także przemówień okolicznościowych.
– Jestem tą, która ponad 60 lat temu założyła po raz pierwszy mundurek harcerski i była jedną z pierwszych harcerek na terenie Piaseczna – powiedziała harcmistrzyni Elżbieta Witkoś-Misiak przewodnicząca komisji historycznej i była komendantka Hufca ZHP Piaseczno, reprezentująca jednocześnie fundatorów sztandaru. – Działo się dużo. Miałam możliwość spotkania się z rówieśnikami, wspólnie działać, śpiewać i przeżywać różne niezwykle ciekawe momenty. Na swej drodze spotkałam ludzi, którzy mi zaimponowali. W ciągu tych 60 lat przez Hufiec w Piasecznie przewinęło się ponad 600 instruktorów. Niestety, wielu z nich odeszło na wieczną wartę, ale nie zapomnimy ich i ich działań na rzecz innych. Obecnym pokoleniom przekazujemy album „60 lat Hufca Piaseczno”.
W imieniu władz gminy podziękował i pogratulował harcerzom pięknego jubileuszu wiceburmistrz Daniel Putkiewicz.

Spotkanie pokoleń

Po apelu, zwieńczonym radosną defiladą ulicami miasta, instruktorzy seniorzy, byli instruktorzy, komendanci oraz fundatorzy sztandaru zostali zaproszeni na obiad przez dh. Dorotę i dh. Sylwestra Cacków (byłego komendanta Hufca) do nowo otwartej restauracji Sphinx w Pyrach. Wieczorem na Zimnych Dołach odbyło się natomiast „spotkanie pokoleń”, w trakcie którego obecni harcerze i zuchy przeprowadzali wywiady z zaproszonymi gośćmi.
Z okazji jubileuszu nie zabrakło również pysznego tortu urodzinowego na 600 osób, ufundowanego przez firmę Ambasado92 z Piaseczna. Na zakończenie odbyło się jeszcze wspólne ognisko zwieńczone ogniobraniem. To był prawdziwy „spacer po historii hufca”, ze wspomnieniami komendantów i instruktorów oraz śpiewaniem starych piosenek intonowanych przez hufcowy zespół „#Rozśpiewani”. Watra przy ognisku zakończyła się około godziny drugiej w nocy, a obchody zwieńczyła niedzielna msza polowa prowadzona przez Naczelnego Kapelana ZHP ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego
Piaseczyńskim harcerzom życzymy jeszcze wielu, przynajmniej tak hucznych jak ten ostatni, jubileuszy.

Grzegorz Tylec

[vcfastgallery fg_gallery_name_show=”true” columns=”2″ fg_type=”magnific-popup” size=”fg-masonry” images=”14296,14297,14298,14299,14300,14301,14302,14303,14304,14305,14306,14307,14308,14309,14310,14311,14312,14313″]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię