Pieniądze na remont zabytku

4

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie organizuje spotkania informacyjne dotyczące naboru wniosków o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Najbliższe odbędą się 21 stycznia o godz. 16.00 i 30 stycznia o godz. 11.00 w siedzibie Urzędu przy ul. Nowy Świat 18/20.

Nabór wniosków

W Polsce zabytki podlegają prawnej ochronie. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie wspiera ich właścicieli w zakresie m.in. renowacji i zabezpieczenia przed zniszczeniem. Na takie prace przy zabytku, wpisanym do rejestru zbytków, można uzyskać dotację. Termin składania wniosków o udzielenie dotacji na prace prowadzone w 2020 r. upływa 29 lutego br., a o refundację kosztów za prace prowadzone w latach 2017–2019 – 30 czerwca br.

Jakie prace mogą podlegać dofinansowaniu?

Dotacja może obejmować nakłady konieczne, planowane do poniesienia lub poniesione na:

 1. sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich;
 2. przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych;
 3. wykonanie dokumentacji konserwatorskiej;
 4. opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich;
 5. wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego;
 6. sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz;
 7. zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;
 8. stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku;
 9. odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;
 10. odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50% oryginalnej substancji tej przynależności;
 11. odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;
 12. modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności;
 13. wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;
 14. uzupełnianie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych;
 15. działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu;
 16. zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, o których mowa w pkt 7 –15;
 17. zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.

Spotkania informacyjne

Szczegółowe informacje na temat możliwości uzyskania dotacji będzie można uzyskać na spotkaniach informacyjnych, które organizuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie. Najbliższe planowane są 21 stycznia 2020 r. o godz. 16.00 i 30 stycznia 2020 r. o godz. 11.00. Spotkania odbędą się w siedzibie Urzędu przy ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie (sala konferencyjna na I piętrze).

 

Źródło: www.konstancinjeziorna.pl

4 KOMENTARZE

 1. Rośnie mi na działce tzw. “pomnik przyrody” – wielki jałowiec, jakiego nie uświadczy nawet w prastarych polskich puszczach.
  Jałowiec wymaga ciągłej troski, bo każdy mocny wiatr albo opad lepkiego śniegu może go przewrócić, jako że te rośliny słabo się zakorzeniają (dlatego też w lasach nie dożywają późnego wieku i wielkich rozmiarów). W przeszłości już go 2 czy 3 razy musiałem z dużym wysiłkiem podnosić do pionu. Potem jakoś lepiej się ukorzenił i już przy byle wietrze się nie przewraca, a opadów śniegu, które mogłyby go powalić, także od lat nie ma.
  Pytanie: czy na opiekę nad takimi “pomnikami przyrody” nasze państwo także przeznacza jakieś środki? Ja akurat mogę się bez tego obyć i żadnej kasy nie oczekuję, ale zapewne jest też trochę ludzi, którzy utrzymują na swoich posesjach jakieś wyjątkowe, rzadkie rośliny, a nie bardzo dają radę odpowiednio się nimi zajmować.

  • Osobiście jestem zdecydowanie przeciw! Sa inne zdecydowanie ważniejsze cele np.:”https://piasecznonews.pl/strazacy-walcza-o-zycie-chlopca-to-bedzie-swietna-impreza-i-piekna-akcja-charytatywna/”

 2. Publiczne pieniądze na prywatnej działce? Kochanie pojedyńczego drzewa bardziej niż istnienia ludzkiego dla mnie chorobliwe,ale Ok. ale tylko wtedy jeśli to Twoja wyobraźnia i Twoje pieniądze.

  • Nie przeczę, że są inne, ważne, a może i ważniejsze cele. Jednakowoż w naszym prawie tzw. “pomniki przyrody” są traktowane podobnie, jak zabytki. Więc jeśli Państwo przyznaje prywatnym właścicielom pieniądze na różne prace związane z ochroną zabytków, które stoją na ich działkach, to niby czemu ma nie przyznawać takich pieniędzy na podobne prace związane z ochroną pomników przyrody?

   Pisałem, że sam pieniędzy nie oczekuję, bo – przynajmniej na razie – „daję radę”, ale przypuszczam, że mogą się zdarzać w Polsce sytuacje, gdy jakiemuś Kowalskiemu może na polu rosnąć np. wielki kilkusetletni dąb, wymagający różnych zabiegów konserwatorskich, żeby utrzymać go przy życiu, a Kowalskiego na nie nie stać. Rozumiem, że według ciebie Kowalski ma po prostu poczekać, aż dąb się przewróci? Nadmieniam, że ten sam dąb rosnący na gruncie państwowym czy samorządowym może liczyć na różne zabiegi konserwatorskie opłacane z pieniędzy publicznych. Chyba trudno oczekiwać od dębu, żeby w niemowlęctwie przewidział, kto za 500 lat będzie właścicielem gruntu, na którym wyrasta?

   P.S. Odnośnie różnych akcji charytatywnych mam podejście ambiwalentne, czyli tzw. „mieszane uczucia”. Akcje charytatywne działają punktowo i nie rozwiązują problemu. Można w ten sposób pomóc jakiemuś Jasiowi albo Marysi, których najbliżsi potrafią dotrzeć, gdzie trzeba (np. do mediów) i nagłośnić ich nieszczęście. Jednocześnie 1000 podobnych im Jasiów i Maryś żadnej pomocy nie otrzymuje i wskutek tego cierpi i umiera w zapomnieniu. O to żeśmy walczyli?
   Otóż uważam, że to zadaniem Państwa jest stworzenie takiej służby zdrowia, która potrafiłaby zająć się każdym potrzebującym, a nie tylko przypadkowymi „wybrańcami” akcji charytatywnych. Akcje charytatywne to archaiczny już obecnie pomysł dawnych „klas wyższych”, służący de facto bardziej ich „pokazaniu się” w pozytywnym kontekście, niż rozwiązaniu problemu społecznego. Ten może rozwiązać tylko państwowy system, a akcje charytatywne winny być jedynie jego uzupełnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię