KONSTANCIN-JEZIORNA Dołożenie prawie 1,5 mln zł do komunikacji publicznej było największą zmianą w trakcie wczorajszego uchwalania budżetu gminy na rok 2018


Mieszkańcy, przede wszystkim systematycznie korzystający z autobusów warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM), powinni być zadowoleni. Podczas kilkugodzinnej dyskusji nad budżetem gminy na przyszły rok rada miejska zdecydowała, że przeznaczy 1,2 mln zł na objęcie całego obszaru stołeczną I strefą biletową. Samorząd wyda więcej, ale za to posiadaczom Warszawskiej Karty Miejskiej pozostanie 90 zł miesięcznie w kieszeni. Radni jednocześnie podjęli w środę stanowisko, w którym popierają poszerzenie granic I strefy biletowej, ponieważ ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada Warszawy. – Ze względu na procedury, I strefy nie uda się uruchomić od początku roku, myślę, że nastąpi to w trakcie pierwszego kwartału – komentuje radny Tomasz Nowicki. Uchwała konstancińskiej rady to niewątpliwie sukces jego i radnej Renaty Dąbrowskiej. Organizowali ankiety, a także zbierali podpisy mieszkańców, aby pokazać, jak duże jest ich zainteresowanie powiększeniem I strefy. Wierzą oni bowiem, że to skłoni większą liczbę mieszkańców do korzystania z transportu publicznego i częstszego pozostawienia samochodów w garażach.

Jednak to nie była jedyna niespodzianka, jeśli chodzi o komunikację. Na wniosek burmistrza Kazimierza Jańczuka, radni zdecydowali, iż posiadacze Konstancińskiej Karty Mieszkańca (KTM) będą mogli korzystać z busów „L” bezpłatnie (gminę ma to kosztować około 250 tys. zł rocznie). Stanie się to możliwe prawdopodobnie od lutego, ponieważ teraz wybierany jest nowy operator „elek”. KTM, która jest lokalną kartą rabatową, od 3 lat można wyrabiać w urzędzie gminy, ale do tej pory cieszyła się ona umiarkowaną popularnością.

Przyszłoroczny budżet Konstancina-Jeziorny jest najwyższy w historii. Dochody sięgają w nim prawie 156 mln zł, a wydatki nieco ponad 180 mln zł (różnica zostanie pokryta głównie z nadwyżki z lat poprzednich oraz ewentualnie preferencyjnymi pożyczkami). Na inwestycje samorząd przeznaczył 34,5 mln zł. Najważniejsze i najkosztowniejsze z nich to: budowa sieci szlaków rowerowych w gminie, rozbudowa podstawówki przy ul. Wojewódzkiej, przebudowa zabytkowej willi Kamilin przy ul. Piłsudskiego 42 oraz willi Gryf przy ul. Sobieskiego, dokończenie budowy przedszkola na pl. Sportowym, rozbudowa sieci kanalizacyjnej w południowej części gminy, nadbudowa szkoły „Piątki” przy ul. Szkolnej, remont świetlicy ludowej w Habdzinie, przebudowa ulic: Królowej Bony, Królowej Jadwigi, Królowej Marysieński w mieście oraz budowa pomostu widokowego na Jeziorce (obok Hugonówki). – Budżet jest bardzo ambitny i będzie trudny w realizacji, ponieważ coraz mniej firm przystępuje do przetargów. Jednocześnie daje on szansę na spełnienie oczekiwań naszych mieszkańców i podwyższenie standardu ich życia – komentuje Kazimierz Jańczuk.

2 KOMENTARZE

  1. Socjalizm w rozkwicie. Znowu dają ale czy ze swojego nie z naszego. Jedni skorzystaj a inni m to ufundują a musi też wystarczyć na urzędników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię