Pierwsze takie zawody

0

PIASECZNO Na terenie OSP Grochowa rywalizowały ze sobą w umiejętnościach strażackich drużyny pożarnicze tworzone przez osoby niepełnosprawne. Tego dnia wszyscy byli jednak najlepsi, bo liczyły się, przede wszystkim, nie uzyskane wyniki, a dobra zabawa

Do Grochowej na Pierwsze Piaseczyńskie Zawody Pożarnicze Aniołów Floriana dotarło ostatecznie sześć jednostek wspierających osoby niepełnosprawne w wykonaniu zadań z siedmiu różnych zastępów. Do rywalizacji przystąpiły: Fundacja Toto Animo z OSP Dawidy (powiat pruszkowski), ŚDS Postaw na nas Warszawa z OSP Piaseczno, Dom Pomocy Społecznej Konstancin Jeziorna z OSP Wojciechowice, ŚDS w Pęcherach z OSP Złotokłos, SOW Pęchery z OSP Tarczyn oraz Anioły Floriana z OSP Grochowa. Formuła imprezy była wzorowana na zawodach OSP pełnosprawnych strażaków. Jedynymi ułatwieniami były o połowę krótsze odcinki do pokonania i mur do przeskoczenia, który zamiast z cegieł, zrobiony był ze słomianych palet. W sztafecie (dwuboju) były wprawdzie mierzone czasy, ale na zakończenie wszyscy startujący otrzymali dokładnie te same medale, dyplomy i nagrody.
Nie chodziło nam o to żeby kogokolwiek wyróżniać – mówi Tomasz Staniszewski, jeden z organizatorów imprezy z Aniołów Floriana. – Liczyła się wspólna zabawa.
Dla większości uczestników pokonanie wymagających torów przeszkód było wprawdzie sporym wyzwaniem, bo robili to po raz pierwszy, ale w trudniejszych chwilach zawsze mogli liczyć na pomoc druhów z OSP.
Zawody wsparły, między innymi, lokalne władze. Na miejscu nie zabrakło wiceburmistrz Hanny Kułakowskiej-Michalak, która wręczyła medale uczestnikom i grupy piaseczyńskich radnych.
Pomysł imprezy spodobał mi od razu – nie kryje wiceburmistrz. – Znając środowisko osób niepełnosprawnych wiem jak bardzo potrzebna jest integracja – nie tyle samego środowiska rodzin, w których niepełnosprawność się pojawiła, ale integracja ze środowiskiem. Każda inicjatywa, która pozwala im uczestniczyć w życiu społecznym jest cenna dla obu stron. Osobom niepełnosprawnym daje radość i emocje, a przebywających z nimi ludzi uczy tolerancji i zrozumienia.
Wszystko wskazuje na to, że Piaseczyńskie Zawody Pożarnicze Aniołów Floriana nie odbyły się po raz ostatni.
Chcielibyśmy organizować podobne imprezy co roku – zapowiada Tomasz Staniszewski. – Świetnie współpracuje nam się z OSP Grochowa. Być może w przyszłości wzbogacimy również zawody o część artystyczną.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię