Pierwszy bieg Żołnierzy Niezłomnych!

0

PIASECZNO/ LESZNOWOLA Równo o północy ze środy na czwartek w Grochowej wystartował Pierwszy Bieg Żołnierzy Niezłomnych. Mimo silnego mrozu na starcie stawiło się aż 101 zawodników, którzy w ten nietypowy sposób postanowili uczcić pamięć Wyklętych.

Trasa biegła przez Las Chojnowski do mety przy skrzyżowaniu ul. Głównej z Jagodową w Piskórce. Dystans był symboliczny i wynosił 1963 metry. (W 1963 roku we wsi Majdan zastrzelono Józefa Franczaka, pseudonim „Laluś”, ostatniego Żołnierza Wyklętego). Zawodnicy musieli pokonać przeszkody zarówno naturalne, jak i techniczne (strumień, zasieki i noszenie drewnianego bala). Na mecie każdy z biegaczy otrzymał okolicznościowy medal. Bieg zakończył się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy krzyżu upamiętniającym poległych w 1944 roku.

Dziś w Łazach (gmina Lesznowola) odbędzie się IV edycja Biegu Żołnierzy Niezłomnych, upamiętniającego bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Rejestracja zawodników ruszy o godz. 11 w szkole przy ul. Wiejskiej 2 w Łazach. O godz. 12 nastąpi uroczyste powitanie, a 15 minut później zostanie zapalony znicz przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Start biegu na dystansie 1963 m zaplanowano na godz. 12.30. W programie także turniej piłki nożnej, żywa lekcja historii oraz koncert pieśni patriotycznych. Impreza zakończy się około godz. 15.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię