Pierwszy czujnik smogu w gminie. Wygrała go społeczność Uwielin. Cieszą się też w Czachówku

2

PRAŻMÓW/GÓRA KALWARIA Na szkole w Uwielinach zawiśnie czujnik smogu Airly wygrany w konkursie „Wiem, czym oddycham” Fundacji Aviva. Z kolei wewnętrzny sensor jakości powietrza otrzyma szkoła w Czachówku


Społeczność związana z placówką w Uwielinach jest niezwykła – choć jest nieduża, jest bardzo zdeterminowana i wygrywa we wszystkich konkursach, w których potrzebne są głosy internautów. W tym, rozstrzygniętym w czwartek zajęła aż 7. miejsce (ze 121 głosami) konkurując w większości z dużymi miastami. W tegorocznym konkursie o czujniki ubiegało się aż 2357 lokalizacji!

Zwycięstwem mieszkańcy Uwielin i okolic zrobili przysługę nie tylko sobie, ale i całej gminie – to będzie pierwszy czujnik stanu powietrza w gminie Prażmów. Dzięki temu prawdopodobnie już za około miesiąc będzie można sprawdzić (tu), czy w otoczonej lasami okolicy również dochodzi do – czasem wielokrotnych – przekroczeń zanieczyszczeń i kiedy lepiej, aby dzieci nie wychodziły na plac zabaw, a ich rodzice na spacer. Taki sam czujnik – z którego odczyty można śledzić patrząc na kolor diod na urządzeniu lub zerkając na stronę internetową, wygrała Góra Kalwaria. Urządzenie pomaga zdiagnozować problem smogu.

O kolejny czujnik w tej gminie starała się społeczność szkolna z Czachówka. Niestety, zabrakło głosów, aby otrzymała czujnik, ale Fundacja Aviva zdecydowała się ufundować dla 50 najwyżej notowanych w rankingu szkół (było ich łącznie 354) ufundować wewnętrzne, laserowe sensory mierzące jakość powietrza, które są montowane w „inteligentnych domach”.

2 KOMENTARZE

  1. Czujnik Airly kosztuje ok 1500 zl plus abonament 60 zl/mies. Czy Gmina Piaseczno nie jest w sranie ufundowac takich czujnikkw swoim nieszkancom?
    Zalesie Dolne, Zalesie Gorne, Baniocha czy samo Piaseczno- to plamy bez odczyty na mapie smogowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię