Pierwszy przejazd SKM-ką

9

PIASECZNO Wczoraj na trasie między Warszawą, a Piasecznem zaczęła kursować Szybka Kolej Miejska. Dziś rano na piaseczyńskim dworcu odbył się briefing prasowy „Zrównoważona mobilność w Warszawie i aglomeracji warszawskiej” z udziałem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, marszałka województwa Adama Struzika i burmistrza Piaseczna Daniela Putkiewicza


Podczas briefingu rozmawiano głównie o nowych pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej, które jeszcze bardziej przyspieszą i usprawnią podróż do oraz z Warszawy.
– Wpisujemy się w plan zrównoważonej mobilności miejskiej – podkreślił Rafał Trzaskowski. – Cieszę się, że mieszkańcy Piaseczna i nie tylko będą mieli łatwiejszy dojazd do Warszawy i będą mogli dosłownie w ciągu pół godziny dostać się do centrum.
Marszałek Adam Struzik podkreślił, że nowe połączenie ma znaczenie dla całego województwa mazowieckiego.
SKM przyda się również podczas remontu linii średnicowej – dodał. – W województwie mazowieckim mamy trzy spółki kolejowe, które przewożą 100 mln pasażerów rocznie.
Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz zaznaczył, że dzięki SKM będzie teraz więcej pociągów dojeżdżających do Warszawy.
– Ale na tym nie poprzestaniemy, bo mamy przed sobą nowe wyzwania – dodał. – Musimy zagospodarować teren wokół stacji kolejowej i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych. Przygotowujemy się też do przebudowy węzła przesiadkowego. Coraz więcej osób pyta też, kiedy SKM pojedzie dalej, m.in. do Zalesia Górnego. To jednak wiąże się z przebudową infrastruktury.

Daniel Putkiewicz wspomniał też o budowie nowej drogi 721 do węzła Lesznowola oraz nowego wiaduktu nad torami, który w związku z częstszym kursowaniem pociągów wydaje się absolutnym priorytetem. Przypomniał też, że Piaseczno to nie tylko nowoczesna, szybka kolej, ale też kolej zabytkowa, wąskotorowa. Pełni dziś ona rolę turystyczną, ale też mocno wpisuje się w tożsamość miasta.

Po zakończeniu konferencji wszyscy przeszli na peron, aby odbyć pierwszy, uroczysty przejazd do stolicy. Podróżowano pociągiem linii S40, dojeżdżającym do Warszawy Głównej.

TW

9 KOMENTARZE

  1. Super. Nowe niepotrzebne połączenia które były. A korek na przejazdach masakryczny. Dojazd spoza Piaseczna zamiast 10 minut zabiera 30. Podobnie jak z S7. Super poza godzinami szczytu a tak wyjechać się nie da bo zapomnieli dojazd zrobić. Oni się nadają ale rowy kopać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię