Pierwszy trening już za nami. Karate + judo + jujutsu = skuteczna samoobrona

0

PIASECZNO W hali sportowej w szkole przy ulicy Świętojańskiej odbyły się już pierwsze treningi nowo powstałej sekcji karatejudo

Inicjatorem nowatorskiego przedsięwzięcia jest Ryszard Janiszewski – trener-legenda, który zajmuje się nauczaniem judo od 1971 roku, mając na swoim koncie liczne sukcesy, także na arenie międzynarodowej.
– Wydaję mi się, że to co tutaj robimy jest unikalne w skali światowej – mówi Ryszard Janiszewski. – Nie spotkałem się jeszcze z tym żeby łączyć judo i karate.
Zdaniem trenera te dwie, pozornie bardzo odmienne od siebie sztuki walki, mają jednak ze sobą wiele wspólnego, a wykorzystując elementy obu z nich można zyskać więcej pewności siebie i być lepiej przygotowanym do samoobrony.
– Pomysł wziął się z odwiecznego pytania „co jest lepsze?” – zdradza trener. – Uderzenia podobne do karate opisywał już wielki mistrz i twórca judo Jigoro Kano. To wszystko już kiedyś było, ale potem nastąpiło wyraźnie oddzielenie i poszło w stronę sportu. Wprowadzenie uderzeń to w pewnym sensie powrót do archaicznego judo.
Zaletami połączonego treningu dwóch popularnych stylów jest jego duże urozmaicenie. Oprócz pracy ogólnorozwojowej (z wykorzystaniem, między innymi, materaców i lin) w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 nie zabraknie nauki kopnięć, uderzeń czy padów. Uczestnicy zajęć nauczą się też duszeń, rzutów i dźwigni.
– Przewiduję kurs trzyletni – mówi Ryszard Janiszewski. – Jak ktoś go przejdzie, to gwarantuję, że zwiększy swoją skuteczność w samoobronie.
Droga do zyskania odpowiednich umiejętności dla każdego jest indywidualna. Na początku trenerzy sprawdzą aktualną sprawność motoryczną każdego z ćwiczących.
– Pierwszą sprawą jest odpowiednie rozciągnięcie, które w przypadku karate jest niezbędne do wykonywania kopnięć – wyjaśnia trener. – Do tego dojdą praca nad koordynacją i siłą. Chodzi o ogólne wzmocnienie ciała. To szansa dla każdego na zasadzie „popracujesz, to będziesz miał efekt”.
Za naukę karate odpowiedzialny jest Kamil Staniszek, który praktykuje tę sztukę walki od ponad 20 lat, a od 2001 roku posiada uprawnienia instruktorskie. Na pierwszym treingu po krótkiej rozgrzewce zaprezentował uczestnikom kilka podstawowych technik. Drugą część treningu, pod kątem judo, poprowadził Ryszard Janiszewski.
– Choć podstawą jest tu samoobrona, to nie ukrywam, że za jakiś czas będziemy także chcieli zorganizować zawody – kończy trener. – Zapraszam wszystkich chętnych na nasze treningi.
Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu – wtorki i czwartki o godzinie 19 oraz soboty o godz. 11. Wyjątkowo trening nie odbędzie się w najbliższą sobotę 22 września.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię