Piętnaście lat śpiewu z ogniem

0

PIASECZNO Na początku stycznia w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu odbył się Jubileuszowy Koncert Kolęd z okazji XV-lecia działalności Chóru „Con Fuoco”. Patronem medialnym imprezy był Kurier Południowy i portal PiasecznoNews.pl


Jubileuszowy koncert rozpoczął się od nietypowego wyjścia artystów i śpiewania zza kościelnych drzwi. Cały występ podzielony był na trzy części, z których każda poprzedzona była stosownym wprowadzeniem słownym autorstwa chórzystów. Oprócz chóru w kilku kompozycjach zagrał również na klarnecie Paweł Boczkowski. W pierwszej części ponad trzystuosobowa publiczność wysłuchała głównie kolęd i pastorałek w artystycznych opracowaniach i inspirowanych folklorem. Druga poświęcona była z kolei starym łacińskim utworom bożonarodzeniowym z epoki średniowiecza i kolędom staroangielskim, a w ostatniej odsłonie zabrzmiały już nowsze ludowe utwory bożonarodzeniowe, wśród których znalazł się, między innymi, „The little drummer boy” w opracowaniu Harr’ego Simeone. Chór zasłużył tego wieczoru na długą owację na stojąco – nie tylko za ten wieczór, ale za całe ostatnie piętnaście lat. Niektórzy mieli nawet łzy w oczach – zwłaszcza podczas wykonań „Veni, veni Emmanuel” i „Nebo sa sklonilo k zemi”, kiedy to z solowymi partiami wystąpili Iwona Bagniewska i – co jest rzadkością – sam dyrygent.

Dyrygent od początku do końca

Piętnastolecie było również znakomitą okazją do wspomnień. Przez Con Fuoco przewinęło się już ponad 100 śpiewaków, z których dużo przebywa obecnie za granicą – od Niemiec aż po daleką Australię. Jak się okazało, jedyną osobą która jest w chórze od początku jest… jej dyrygent Andrzej Sochocki. Śpiewaczką z najdłuższym stażem, zajmującą się również na co dzień wieloma sprawami organizacyjnymi Con Fuoco, jest natomiast sopranistka Iwona Bagniewska.

Kiedyś wszystko przygotowywał i organizował w chórze sam dyrygent, a dziś Con Fuoco jest jak najbardziej wspólnotą – powiedział Andrzej Sochocki.Skupia ludzi, którzy wiedzą czego chcą i lubią spędzać ze sobą czas.

Nie obyło się również bez podziękowań dla władz gminy Piaseczno, Centrum Kultury i innych osób, które przez lata wspierały działalność chóru. Szczególnie podkreślona została rola byłego proboszcza parafii w Józefosławiu księdza Stanisława Śmigasiewicza. W imieniu gminy podziękowania na ręce dyrygenta złożyli wiceburmistrzowie Daniel
Putkiewicz i Hanna Kułakowska-Michalak, którzy odczytali również list gratulacyjny od burmistrza Zdzisława Lisa.

Na bis Con Fuoco wykonało jeszcze kompozycję Andrzej Sochockiego „Motet o Narodzeniu Pańskim”, po czym wszyscy obecni zostali zaproszeni do sali obok na symboliczną lampkę (bezalkoholowego) szampana. Nie zabrakło również wielkiego i pysznego okolicznościowego tortu i odśpiewanego wspólnie „Sto lat” dla jubilatów.

Z parafii do Centrum Kultury

Chór Con Fuoco powstał w 2003 roku z inicjatywy ks. proboszcza Stanisława Śmigasiewicza oraz organisty Andrzeja Sochockiego w Parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu. Con Fuoco jest chórem mieszanym, czterogłosowym. W swoim repertuarze zespół ma wiele utworów, od renesansu po współczesność i wykonuje różne rodzaje muzyki: sakralną, rozrywkową i filmową w opracowaniach chóralnych. W styczniu 2008 roku chór zdobył Srebrne Pasmo na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, w roku 2011 wywalczył z kolei pierwsze miejsce na III Mazowieckim Festiwalu Pieśni Sakralnej, a w roku 2014 – pierwsze miejsce na Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej „Sacrosong” w Otwocku. W roku 2015 chór wziął udział w kolejnej edycji Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej „Sacrosong”, zajmując w nim również pierwsze miejsce.

Con Fuoco ma na swoim koncie liczne koncerty. W marcu 2004 roku zespół wziął udział w Mszy za Ojczyznę transmitowanej przez radio z Jasnej Góry oraz w nagraniu dla TVP. Następnie chór współpracował z Wyższą Szkołą Teatralną, a także z Teatrem Equus, co zaowocowało w 2007 roku cyklem wspólnych spektakli. W 2008 roku Con Fuoco uczestniczył w Jubileuszowym Koncercie Symfonicznym w Józefosławiu oraz w sześciu z dziewięciu edycji Festiwalu Musica Classica na przestrzeni lat 2009-2017, wykonując, między innymi, takie dzieła jak „Missa brevis” W. A. Mozarta, „Gloria” A. Vivaldiego czy „Missa Criolla” A. Ramireza. W maju 2014 zespół wziął udział w uroczystej mszy świętej na rynku w Piasecznie, będącej dziękczynieniem za dar pontyfikatu i kanonizacji Jana Pawła II. Od roku 2010 regularnie występuje w Archikatedrze Warszawskiej. W roku 2013 chór wydał swoją pierwszą płytę – z kolędami, zawierającą utwory tak polskie, jak zagraniczne, z różnych epok i stylów.

Od września 2017 roku chór Con Fuoco działa przy Centrum Kultury w Piasecznie, mając próby w Klubie Kultury w Józefosławiu. Ponieważ chór czuje się bardzo związany z Józefosławiem, oprócz bieżącej działalności koncertowej chętnie angażuje się w inicjatywy lokalnej społeczności. Osiągając coraz większe sukcesy, chór przyciąga w swoje szeregi osoby lubiące śpiewać i wspólnie spędzać czas.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię