Piknik historyczny Viva Sarmatia w Czersku

0

GÓRA KALWARIA Tym razem goście odwiedzający w sobotę i niedzielę zamek w Czersku przeniosą się do XVII wieku. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę piknik rozpocznie się około godz. 11 i potrwa mniej więcej do 18


Siedemnasty wiek to czasy dobrze znane choćby z trylogii Sienkiewicza. Była to epoka złotej wolności szlachty oraz konfliktów, w które zaangażowana była Najjaśniejsza Rzeczpospolita. Ta era w narodowej pamięci ugruntowana jest przede wszystkim przez potop szwedzki, który wywarł znaczący wpływ na historię Polski. Jednak warto przyjrzeć się XVII wiekowi z perspektywy zwykłych ludzi. Jakie były ich codzienne posiłki? Jak funkcjonował system sprawiedliwości? Kim był kat? Jakie konsekwencje niosła za sobą kradzież? Skąd w armii Rzeczypospolitej pojawiło się wojsko cudzoziemskiego autoramentu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można poznać w najbliższy weekend.

Rekonstruktorzy z Kuźni Borzywoj zaprezentują, jak dawniej biesiadowano oraz pokażą, co noszono w cholewie buta. Nie zabraknie również huku muszkietów, prezentacji uzbrojenia, a wszyscy chętni będą mogli zaciągnąć się do oddziału pikinierów i wziąć udział w musztrze na zamkowym dziedzińcu. W programie m.in.: kuchnia dawna, pszczele opowieści, tajniki profesji kata, czerskie legendy oraz Bieg Królowej Bony.

 

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię