Piknik historyczny w rocznicę Konstytucji

0

PIASECZNO Dziś rano odbyły się uroczystości upamiętniające 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja


Wieniec pod tablicą Józefa Piłsudskiego złożyła m.in. delegacja powiatu ze starostą Wojciechem Ołdakowskim na czele (w środku)

Obchody, jak co roku, rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę z udziałem chóru „Lira” w kościele św. Anny. Po mszy wszyscy obecni, wśród których byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, stowarzyszeń, kombatantów oraz harcerzy, przeszli pod tablice Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa oraz Sybiraków pod pałacem ślubów. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał starosta Wojciech Ołdakowski. – Spotykamy się dziś w tym miejscu, mimo różnicy poglądów, aby zaświadczyć, że Konstytucja uchwalona w imię Boga w trójcy jedynego jest naszym wspólnym dziedzictwem – mówił. – Co roku lubię patrzeć na domy dekorowane flagami narodowymi. Wszystkim, którzy je wywieszają bardzo dziękuję, a tych którzy w tym dniu tego nie robią, gorąco do tego namawiam. Nasze dziedzictwo jest być może jedyną wartością, wokół której możemy zjednoczyć się wbrew podziałom.

Jedną z atrakcji pikniku był zrekonstruowany pancerny Ford T

Po odśpiewaniu przez chór „Lira” pieśni „Witaj majowa jutrzenko” (znanej też jako „Mazurek 3 Maja”), której tekst został napisany podczas Powstania Listopadowego, pod tablicami polskich bohaterów złożono wieńce i kwiaty. Następnie na scenie plenerowej na Placu Piłsudskiego odbył się koncert okolicznościowy, a na rynku ruszył piknik historyczny podczas którego można było oglądać m.in. broń wykorzystywaną w Powstaniu Warszawskim oraz pancernego Forda T, którego kilka egzemplarzy służyło w polskiej armii w latach 20. ubiegłego wieku. Na głodnych czekały domowe wypieki i gorąca grochówka.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię