Pisze po polsku jak nikt inny

0

PIASECZNO W ramach projektu „Poznajmy się — Piaseczyńskie spotkania z Ukrainą” w Bibliotece Głównej w Piasecznie odbyło się spotkanie z urodzoną we Lwowie pisarką Żanną Słoniowską

Żanna Słoniewska jest polską pisarką pochodzenia ukraińskiego. Obecnie mieszka w Krakowie i ma już na swoim koncie poważne sukcesy literackie – między innymi nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2016 oraz bycie laureatką Nagrody Conrada 2016 za – wydaną rok wcześniej – powieść „Dom z witrażem”.

Na spotkaniu w czytelni, które poprowadziła Katarzyna Ostrowska nie mogło zabraknąć pytań o Lwów, relacje polsko-ukraińskie i… o język, w którym powstał „Dom z witrażem”.
Słyszałam takie opinie, że nikt tak nie pisze po polsku – zdradziła Żanna Słoniewska, dla której język polski nie jest wcale pierwszym językiem. – Nie miałam jednak takiego planu – po prostu pisałam.

Przyznała też, że choć jedni zachwycali się jej nietypowym sposobem pisania, to otrzymała też na ten temat trochę opinii krytycznych.
Oprócz refleksji o dawnym i współczesnym Krakowie autorka opowiadała także o swoich doświadczeniach międzynarodowych, między innymi o Domach Literatury w Niemczech, w których gościła na spotkaniach z czytelnikami. Podkreśliła, że – w przeciwieństwie do Polski – tamtejsi miłośnicy książek są przyzwyczajeni do głośnego czytania na miejscu ich obszernych fragmentów. Zdradziła też, że jej kolejna publikacja dotykać ma, mało znanych, wątków emigracji Polaków po II wojnie światowej i dotyczyć, częściowo, Afryki.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię