Planują zrealizować ważne inwestycje

2

GÓRA KALWARIA Wydatki na ponad 177 mln zł, w tym przeszło 19 mln zł na inwestycje, zakłada projekt budżetu gminy na przyszły rok


Przyszłoroczny budżet gminy ma być przede wszystkim zrównoważony. Nie tylko nie zaplanowano deficytu, ale nawet przewidziano niewielką nadwyżkę, wynoszącą ponad 330 tys. zł. W porównaniu z rokiem 2020 dochody gminy mają wzrosnąć o około 17,7 mln zł, natomiast wydatki – o 3,2 mln zł. Najwięcej środków gmina planuje przeznaczyć w przyszłym roku na utrzymanie szkół i przedszkoli (56,9 mln zł). Drugim pod względem wielkości wydatkiem (44,9 mln zł) będą wypłaty dla mieszkańców z programu 500+ i innych świadczeń w ramach pomocy społecznej. 23,7 mln zł pochłonie gospodarka komunalna, związana z odbiorem odpadów i bieżącym utrzymaniem gminy. 19 mln zł zaplanowano na inwestycje.
– To dobry czas na realizację wielu zadań, ponieważ możemy budować taniej dzięki niższym ofertom wykonawców – podkreśla burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.
Wśród najważniejszych przyszłorocznych inwestycji w projekcie budżetu znalazły się: budowa odcinka ul. Papczyńskiego od Polnej do Pijarskiej, budowa placu zabaw na terenie byłej jednostki wojskowej, rozpoczęcie rozbudowy szkoły podstawowej w Kątach, wykonanie projektu sali gimnastycznej przy szkole w Czaplinku oraz projektu rozbudowy szkoły w Czersku. Modernizacji doczeka się boisko ze sztuczną nawierzchnią przy basenie, a na stadionie miejskim pojawi się nowe boisko treningowe. W Łubnej gmina chce wybudować drogę otwierającą nowe tereny inwestycyjne, a w Tomicach (wzdłuż ul. Reja) zbudować chodnik. W pobliżu osiedli przy ul. Budowlanych i Chopina ma pojawić się książkomat, a na ul. Saperów i Kleeberga – oświetlenie uliczne. W przyszłym roku planowana jest także modernizacja i rozbudowa systemu miejskiego monitoringu.
1,1 mln zł zasili fundusz sołecki, a kolejny 1 mln zł pójdzie na remonty dróg. Nakładki asfaltowe zaplanowano m.in. na kilkusetmetrowym odcinku drogi Czaplin-Buczynów (począwszy od remizy OSP), w Linienie (na drodze przy zabytkowym wiatraku), ul. Tęczowej w Mikówcu, ul. Krótkiej w Cendrowicach, ul. Klonowej w Wólce Załęskiej oraz na trakcie łączącym drogę krajową nr 79 w Szpruchu z ogrodami działkowymi.
W przyszłym roku planujemy zwiększyć też wydatki na połączenia autobusowe, co pozwoli na uruchomienie zupełnie nowej linii L13 z Góry Kalwarii do Piaseczna – podkreśla burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

TW

2 KOMENTARZE

  1. niedawno as płakał, że ze względu na przesunięcia w pit dochody gminy będą niższe, teraz nagle pomimo obostrzeń i wzrostu bezrobocia przychodu wzrosły. albo to czarodziej, albo coś źle policzyli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię