Płoną trawy. Strażacy walczą z pożarami!

5

GÓRA KALWARIA W tym roku pierwszy pożar traw odnotowano już 10 lutego w Baniosze. Do tej pory strażacy gasili płonące łąki już ponad 100 razy


– Podpalenia traw zaczynają się przeważnie jak stopnieje śnieg i trwają do kwietnia – informuje st. kpt. Łukasz Darmofalski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. Najwięcej pożarów od lat jest w tych samych rejonach, a więc na terenie gmin Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna. Podpalane są łąki w okolicach Baniochy, Łubnej, Wólki Dworskiej, Sobikowa, Czarnego Lasu, Obrębu. Od kilku lat pożarów jest jednak jakby mniej. W 2015 roku odnotowano ich 930, w 2016 roku – 410, w 2017 – 345, a rok temu już „tylko” 310. Swoje robią kampanie społeczne uświadamiające rolników, że wypalanie nieużytków nie tylko jest niebezpieczne (co roku ginie z tego powodu kilka osób), ale też zaburza równowagę biologiczną, ponieważ ogień niszczy napotkane na swej drodze pożyteczne rośliny i niewielkie zwierzęta.
– W ubiegłym roku wspólnie z policją i strażą miejską patrolowaliśmy najbardziej zagrożone podpaleniami tereny – dodaje st. kpt. Darmofalski. Kilku podpalaczy zostało zatrzymanych i surowo ukaranych. Efekt jest taki, że liczba podpaleń spada, a rolnicy zaczynają bardziej dbać o łąki – przeorują je i wycinają chaszcze.
Policja ostrzega, że wypalanie łąk jest łamaniem ustawy o ochronie przyrody.
– Grożą za to wysokie grzywny – informuje asp. sztab. Maciej Blachliński z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. – Ale jeśli w pożarze ucierpią ludzie, albo zostanie zniszczone mienie o dużej wartości, podpalacz może nawet na 10 lat trafić do więzienia.

TW

5 KOMENTARZE

  1. Gdzie w Baniosze/Łubnej jest rolnictwo!!! ??,obowiązek koszenia nieużytków powinny mieć Gminy,i wszyscy właściciele takich prywatnych terenów ( Chory Kraj).

    • obowiązek jest, ale może nie ma kasy na koszenie?… lub interesu, by coś uprawiać – bo tak obecnie “stoi” nasze rolnictwo … .

  2. rolnicy zaczynają bardziej dbać o łąki …. to nie łąki a nieużytki płoną – tak “kwitnie” lokalne rolnictwo silnie “wspierane” przez państwo Partii i Szeryfa….. . Państwo jabłkami na rondzie w Górze leżącymi.

  3. Dlaczego nikt nie daje mandatu właścicielom nieużytków. Kasę ulokował i nic nie robi. Przecież co rok temu same miejsca się palą, i nie ma na to sposobu.? Śmieci rosną 3 krotnie, a nie użytki leżą i podatek opłacany jest najniższy bo hektary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię