KONSTANCIN-JEZIORNA Władze gminy tchną życie w kolejną wiekową konstancińską willę


Konstanciński magistrat ogłosił przetarg na renowację przedwojennego pensjonatu Gryf przy ul. Sobieskiego 13. Stanie się on lokalnym centrum kulturalnym dla pobliskiego osiedla Grapa, na którym mieszka wielu seniorów. Jest potrzeba, aby przybliżyć im miejsce spotkań, a także utworzyć świetlicę dla dzieci i młodzieży. Do wnętrza pięknego zabytku przeprowadzi się też filia biblioteki publicznej przy, która na Grapie funkcjonuje obecnie w pomieszczeniu liczącym 46 m kw.

Zaniedbany zabytek pod II wojnie światowej – tak jak wiele konstancińskich willi tak jak wiele konstancińskich willi – został wywłaszczony przez państwo. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej został wywłaszczony przez państwo. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mieścił się w nim m.in. dom dziecka, a kiedy podupadł, został przekazany nauczycielom na mieszkania. Pedagodzy zadłużyli się, aby wyremontować budynek, bo obiecano im, że kiedyś staną się jego właścicielami (wraz z działką). W 2004 roku władze miasta już podjęły uchwałę o sprzedaży Gryfa lokatorom z wysoką bonifikatą, jednak cztery lata później wycofały się z niej. Ostatecznie nauczyciele otrzymali nowe mieszkania, a budynek zdecydowano się przeznaczyć na cele kulturalne.

Obecnie gmina stara się uzyskać 1,2 mln zł dofinansowania do renowacji willi, która ma się zakończyć jesienią 2019 roku.

Gryf nie będzie pierwszym zabytkiem, któremu gmina przywróci blask. Od ubiegłego roku prowadzony jest remont willi Kamilin przy ul. Piłsudskiego 42, którą wzniesiono w 1922 roku. Stanie się ona nowym pałacem ślubów, a także galerią i – wraz z działką – „bramą do Parku Zdrojowego”. Natomiast w ubiegłym roku oddano do użytku po przebudowie starą pocztę w Skolimowie. Mieści się w niej najnowocześniejsza (ale jednocześnie bardzo klimatyczna) biblioteka publiczna w mieście.

1 KOMENTARZ

  1. Pytanie brzmi ile jeszcze z tych ruin stanie się kolejnymi centrami kultury. Trochę to już żałosne, że każda willa zamienia się w tego typu miejsce w tak niewielkim obszarze. Biblioteka, biblioteka ile tych bibliotek może być? Niech zrobią coś z głową i coś więcej niż kolejne tego samego rodzaju miejsce jak wszystkich inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię