Po drugiej stronie globu

0

PIASECZNO Do 15 lipca oglądać będzie można w Przystanku Kultura prace wybitnego australijskiego ilustratora i autora książek

„Po drugiej stronie globu” to wystawa prezentująca wybrane ilustracje Shauna Tana, pochodzące z wydanych w Polsce książek. Tytuł wystawy nawiązuje do miejsca, w którym Shaun Tan urodził się, wychował i tworzy – Australii. To właśnie tam powstają fascynujące opowieści i absolutnie niezwykłe ilustracje oraz obrazy im towarzyszące. Tana najczęściej nagradza się jako twórcę literatury dla dzieci i młodzieży, ale jego książki uwielbiają czytelnicy w każdym wieku, którzy – w zależności od doświadczeń i stopnia dojrzałości – potrafią odnaleźć w nich zupełnie inne rzeczy. Choć Tan pracuje po drugiej stronie globu, to jego książki są bardzo uniwersalne i zrozumiałe na całym świecie. Niezależnie, czy łącząc słowa i surrealistyczne obrazy, opowiada o międzyludzkich relacjach, stosunku człowieka do przyrody i zwierząt, poszukiwaniu nowego miejsca do życia czy samotności, to udaje mu się wzbudzić emocje czytającego, ożywić jego wyobraźnię i skłonić do refleksji. Tę bardzo rzadką sztukę Tan opanował do perfekcji.
– Wystawa Shauna Tana to wyjątkowa okazja, aby w Przystanku Kultura w Piasecznie zobaczyć prace tego wybitnego australijskiego rysownika – mówi Aleksander Ryszka, opiekun wystawy. – Jest to kolejne, po Festiwalu Przystanek Komiks, wydarzenie, które ukazuje bogactwo kultury komiksowej mieszkańcom Piaseczna.
Książki Shauna Tana wydane w Polsce przez wydawnictwo Kultura Gniewu: „Przybysz” „Opowieści z najdalszych przedmieść” „ Regulamin na lato” „Zgubione, znalezione” (zawierają trzy historie, które pierwotnie ukazały się oddzielnie: „Czerwone drzewo”, „Zguba” i „Króliki”) „Cykada” (premiera: czerwiec 2018) „Opowieści z głębi miasta” (premiera: październik 2018).

Grzegorz Tylec

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię