Po prostu Mistrz!

0

KICKBOXING Na Mistrzostwach Świata Kickboxingu w Carrarze we Włoszech mieszkający w Piasecznie Piotr Bąkowski zdobył aż cztery złote medale. Jest to tym bardziej godne podziwu osiągnięcie, że zawodnik miał kilkuletnią przerwę w walkach. Oprócz tego, co nie mniej ważne, stanowi on również przykład tego, jak można skutecznie działać poza ringiem


Zunifikowane Mistrzostwa Świata są największym tego typu wydarzeniem na świecie. W imprezie bierze udział około trzech tysięcy uczestników z kilkudziesięciu krajów. Zawody, które organizowane są wspólnie przez kilkanaście światowych organizacji kickboxingu i sztuk walki (w tym przez polską federację UFR, której prezesem i współtwórcą jest Piotr Bąkowski), rozgrywane są na trzydziestu planszach w klatce i trzech ringach.
Mistrz Świata z Piaseczna nie kryje satysfakcji ze swoich osiągnięć. Sukces, jak to zazwyczaj bywa, nie przyszedł jednak łatwo. Choć, urodzony w 1977 roku, Piotr Bąkowski ma na swoim koncie wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej, to tym razem – z uwagi na przerwę w walkach – musiał się skupić przede wszystkim na odbudowie wytrzymałości i kondycji. Jego niekwestionowanym atutem od dawna są bowiem olbrzymie doświadczenie i znakomita technika.

– Tego, podobnie jak jazdy na rowerze, łatwo się nie zapomina – żartuje Piotr Bąkowski. – Choć przygotowanie motoryczne nie jest jeszcze na najwyższym poziomie, to w bardzo dużym stopniu udało mi się odbudować wyczucie.

Jak się okazało, wystarczyło to do zdobycia kolejnych mistrzowskich medali w niezwykle bogatej karierze zawodniczej.
Bycie mistrzem dla Piotra Bąkowskiego nie oznacza jednak wyłącznie pokonywania kolejnych przeciwników w ringu. Nie mniej istotne jest dla niego również przekazywanie swojej wiedzy i umiejętności innym zawodnikom. Treningi można rozpocząć w zasadzie w każdym wieku, a już na pewno – na naukę nigdy nie jest zbyt późno. Najlepszym dowodem na to jest postawa Dominiki Rembelskiej z Józefosławia, której trenerem jest Bąkowski. Na mistrzostwach we Włoszech wywalczyła ona dwa złote medale – mimo iż rozpoczęła trenowanie kickboxingu po czterdziestce.

– Dominikę cechuje wytrzymałość i konsekwencja w dążeniu do celu – mówi Piotr Bąkowski. – To niebywałe, że po czterdziestce zdecydowała się na naukę kickboxingu i po trzech latach trenowania startuje w Mistrzostwach Świata i wygrywa! Jest niesamowita! Dominika stoczyła najlepsze walki w dotychczasowej trzyletniej karierze. 

Mistrz z Piaseczna, pomimo iż sport zajmuje większość jego życia, znajduje również czas na działalność społeczną. W 2011 roku, wraz z Łukaszem Makarewiczem, zainicjował ogólnopolską kampanię profilaktyki społecznej „Łączy Nas Sport Nie Narkotyki”, która wiąże się z ideą rozwoju osobowego i samodoskonalenia się. Prywatnie Piotr Bąkowski pasjonuje się również fotografią podróżniczą, a jego zdjęcia z wypraw do takich państw jak choćby Wietnam, Indonezja czy Pakistan doczekały się licznych publikacji prasowych i wystaw.

– Uważam, że bycie Mistrzem Świata zobowiązuje do dawania dobrego przykładu innym także poza ringiem – mówi Piotr Bąkowski. – Każdy z nas jest w czymś dobry i tylko od danej osoby zależy czy w pełni wykorzysta swój potencjał i będzie w stanie rozwinąć swoje zainteresowania. Chciałbym pokazać innym, że naprawdę można to zrobić. Sport to prawie całe moje życie, ale dzięki dobrej organizacji znajduję też czas na inne pasje i działalność na rzecz innych.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię