Pociągi wrócą do Konstancina-Jeziorny?

11

KONSTANCIN-JEZIORNA Województwo mazowieckie zgłosiło cztery projekty do programu Kolej Plus. Jednym z nich jest odbudowa linii kolejowej do Konstancina-Jeziorny.

Do programu Kolej Plus zgłoszono m.in. ciąg komunikacyjny Konstancin Jeziorna – Warszawa (rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Konstancin Jeziorna – Nowa Iwiczna wraz z ewentualną dobudową torów aglomeracyjnych na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Piaseczno).
Od lat pojawiający się projekt kolei do Konstancina-Jeziorny znalazł się w zleceniu na wykonanie studium wykonalności dla budowy dodatkowych torów aglomeracyjnych na trasie Warszawa – Piaseczno.
Celem Programu Kolej Plus jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.
Program jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego, które byłyby zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Program zakłada realizację inwestycji liniowych – tj. modernizację istniejącej lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.
Gdy w 2018 r. rząd ogłaszał program KolejPlus, linia do Konstancina-Jeziorna znalazła się na liście 21 inwestycji wytypowanych do realizacji w pierwszej kolejności, o co aktywnie zabiegałem uczestnicząc w spotkaniach w PKP PLK oraz Ministerstwie Infrastruktury – mówi radny powiatowy Sergiusz Muszyński. – Dzisiaj słuszność moich zabiegów potwierdziło województwo mazowieckie, które w ramach swoich uprawnień wynikających z tego programu zgłosiło rządowi właśnie linię do Konstancina. Z racji, że ta inwestycja znajduje się zarówno wśród wspomnianych 21 projektów priorytetowych wytypowanych wcześniej przez rząd, jak i została zgłoszona przez województwo, sądzę że możemy być naprawdę dobrej myśli w kwestii utworzenia połączenia gminy Konstancin-Jeziorna z Warszawą – uważa radny.

Adam Braciszewski

11 KOMENTARZE

 1. “Wstąpił do piekieł, po drodze mu bylo” . Z Klarysewa do Warszawy przez Piaseczno mam jechać? I jeszcze mamy się do tego dokładać?

  • O ile mi wiadomo w woj. mazowieckim zarząd jest w rekach przodującej siły narodu i PSL. Pomysł jest kompletnie idiotyczny. Wystarczy z jaką prędkością jadą pociągi z węglem a one będą miały priorytet

 2. Pilniejsza jest obwodnica (droga 724) Kawałek linii kolejowej pochłonie miliony. Muszą być nowe tory i inaczej poprowadzone (wykup gruntów!), bo promienie skrętu są niebezpieczne dla ruchu pasażerskiego. Konieczne bezkolizyjne skrzyżowanie (tunel lub estakada) na Warszawskiej, bo się zapcha na amen. Podobnie w innych miejscach – kolejka przecina kilka tras, bo inaczej czas dotarcia do Waw dłuższy niż rowerem lub nawet piechotą. Budowa przystanków – peronów też kosztowna.
  Przed każdymi wyborami popisy nt. szynobusu. Szkoda, że obiecując gruszki na wierzbie nikt nie pomyśli co podatnik będzie z tego miał i czy nie ma pilniejszych potrzeb

 3. KONKRETNIE KIEDY podejdę na stację JULIANOWSKA i wsiądę do pociągu. Bo od dobrych kilkunastu lat czytam o tym “odgrzewanym kotlecie”….

 4. za trzy lata będzie obietnica, że JUŻ + uroczysty przejazd szynobusem… Wtedy będzie można na stacji JULIANOWSKA wsiąść i pojechać w kierunku lepszego jutra (trzeba będzie tylko dobrze wybrać…)

 5. Bez sensu ten pomysł. U nas mieszkają ludzie zamożni i zaradni. Zamiast wydawać pieniądze na pociągi, trzeba poszerzyć drogi dla samochodów do Warszawy na około Konstancina, a nie przez Konstancin. Przed wojną się jeździło pociągiem do Konstancina, i to przed tą I. Hahaha. Chcą nam zrobić w Konstancinie XiX wiek i komunizm. Dla służby są do Konstancina autobusy, można tramwaj ewentualnie dla nich zrobić do Wilanowa, tam też moi znajomi mają służbę. Ci z PiSu to już nie wiedzą co wymyślać żeby ludziom zaradnym zaszkodzić. Przecież Konstancin to uzdrowisko, a nie tanie kwatery dla robotników. 500+ im dajcie, a potem jeszcze niech sobie pociągiem przyjadą do Konstancina. A potem jeszcze żona+? Hahaha. Znajomi jak z zachodu przyjadą z RFN albo RPA to będą pękać ze śmiechu, że niby tacy bogaci a na samochód ich nie stać. Wstyd.

  • Mam głęboką nadzieję, że ten komentarz był żartobliwy… Jeśli nie, to przypominam że to w bogatszych krajach wszędzie da się dojechać transportem publicznym, a tylko na biedne zadupia trzeba zapuszczać się samochodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię