Poczuj średniowiecze, a potem spójrz w gwiazdy

0

GÓRA KALWARIA Przed nami dwie interesujące imprezy na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich. Soli tu jeszcze nie warzono, tak samo nie patrzono przez teleskop na rój spadających gwiazd

Już dziś w murach warowni rozpoczął się organizowany po raz pierwszy piknik rodzinny „Śladami średniowiecza”. Jest to wyjątkowa, interaktywna lekcja historii, ale również fantastyczna zabawa. Na własne oczy można zobaczyć obóz średniowiecznych rzemieślników, wojów czy spróbować dawnych potraw. Każdy może spróbować sił w rozpalaniu ognia, pieczeniu podpłomyków, lepieniu garnków, grach i zabawach. Impreza potrwa do wtorku, prezentacje będą zaczynały się codziennie o godz. 11.

W programie:

godz. 11.00 – garncarz (wypał garnków),
11.30 – rogownik (techniki wyrobu przedmiotów, ich ozdabianie i barwienie),
12 – kowal (pokaz obróbki metalu oraz gry na ligawce),
13 – warzenie soli (opowieść o technikach jej pozyskiwania),
13.30 – kucharz (warsztaty połączone z pieczeniem podpłomyków),
14 – rybak (metody połowu, wędzenie ryb i prezentacja broni myśliwskiej),
14.30 – obóz wojownika (historia uzbrojenia, szkoła szermierki),
15.30 – malowanki historyczne dla dzieci,
16 – garncarz (lepienie z gliny),
16.30 – tkactwo,
17 – snycerka i ciesiołka (prezentacja narzędzi w praktyce),
17.30 – rybak (prezentacja technik rozpalania ognia),
18 – garncarz (zamknięcie paleniska)

Ponadto na dziedzińcu będą do zobaczenia: Świątynia Słowiańska (prezentacja owianego tajemnicą miejsca kultu dawnych Słowian z posągiem – Chramu), strzelanie z łuku i rzut oszczepem.

A w przyszłą sobotę 19 sierpnia na zamku zostanie zorganizowana „Noc spadających gwiazd”. Miejmy nadzieję, że na bezchmurnym niebie widoczne będą spadające perseidy. O gwiazdach opowiedzą członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, którzy udostępnią swój profesjonalny sprzęt do obserwacji nieba. Pokażą również zegar astronomiczny i jak zbudować spektroskop. O nastrojową oprawę muzyczną zadba Sonar (Łukasz Stachurko) – warszawski DJ i producent znany z projektów Rysy i Sonar Soul oraz współpracy z Pauliną Przybysz, Justyną Święs i Noviką. Na koniec pokaz dla teatr ognia Widmo, łączący umiejętności kuglarskie z tańcem i ruchem scenicznym.

Wstęp na obie imprezy to 8 zł (bilet normalny) i 5 zł (ulgowy).
Patrzeniu w gwiazdy patronuje Kurier Południowy i portal PiasecznoNEWS.pl

PC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię