Pod wędkarzem załamuje się lód. Strażacy ruszają na pomoc

0

PIASECZNO Od poniedziałku do środy na Górkach Szymona w Zalesiu Dolnym strażacy będą instruować piątoklasistów, jak zachowywać się w rejonie zamarzniętych zbiorników wodnych


Zajęcia z 11- i 12-latkami odbywają się w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. W poniedziałek rano na zorganizowane przez strażaków pokazy przybyli uczniowie ze szkół w Głoskowie i Zalesiu Górnym.
– Docelowo przez trzy dni chcemy przeszkolić około 1000 dzieci – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, zastępca burmistrza Piaseczna. – Uczymy piątoklasistów, aby nie wchodzili na lód na otwartych zbiornikach i wyjaśniamy co zrobić, gdy zobaczą kogoś, pod kim się on załamał.

Strażacy pokazywali dzieciom, jak udzielać pierwszej pomocy

Szkolenie miało również wymiar praktyczny dla samych strażaków, którzy mogli przećwiczyć w trudnych warunkach kilka scenariuszy. Pokazywano w jaki sposób dostać się do osoby, pod którą załamał się lód z wykonanymi z tworzywa noszami, ale także jak podpłynąć do ofiary wypadku łódką.
– Pamiętajcie, że z lodem nie ma żartów i nigdy nie wiadomo jaką ma on grubość i wytrzymałość – mówił kpt. Robert Jakubowski, na bieżąco komentujący działania strażaków. – Gdy zobaczycie osobę, która wpadła do wody, najlepiej rzucić jej coś, czego będzie mogła się przytrzymać i jak najszybciej zadzwonić po pomoc. Nigdy nie ratujcie takiej osoby sami, bo jest to szalenie niebezpieczne.
Druga część szkolenia została poświęcona udzielaniu pierwszej pomocy, także z wykorzystaniem defibrylatora.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię