GÓRA KALWARIA Mieszkamy obok siebie, ale czy dobrze się znamy? W czym jesteśmy do siebie podobni? Jakie historie przywieźli w swoich bagażach nasi sąsiedzi? O tym przekonają się uczestnicy otwartych spotkań międzykulturowych realizowanych w gminie Góra Kalwaria przez Centrum Myśli Jana Pawła II. 5 października (sobota) organizator zaprasza do Zamku w Czersku, a 11 października (piątek) do kawiarni Czterdziesty Piąty Kilometr w Coniewie. Wcześniej podobne spotkania odbędą się w kilku szkołach podstawowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
„Pod wspólnym dachem” to cykl wydarzeń skierowanych do rodzimych mieszkańców gmin Góra Kalwaria i Podkowa Leśna oraz osób przebywających w ośrodkach recepcyjnych w Dębaku i Lininie. Peryferyjne położenie tych miejsc i ograniczona mobilność ich mieszkańców nie daje na co dzień możliwości bezpośredniego kontaktu.
Celem projektu jest wspieranie otwartości, tolerancji, poczucia bezpieczeństwa i znoszenie negatywnych stereotypów – mówi Mateusz Toma, koordynator projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II. – Jesteśmy przekonani, że poprzez wspólną aktywność kulturalną, sportową czy kulinarną można odnaleźć wspólny język, otwierać się na odmienność, a przede wszystkim odkrywać to, co nas łączy. Taką postawę prezentował nasz patron.
Każde spotkanie składa się z trzech modułów: seansu filmowego, edukacyjnych warsztatów międzykulturowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży oraz wspólnego stołu – integracyjnego posiłku dla wszystkich uczestników.
Spotkania adresowane wyłącznie do uczniów odbędą się w szkołach w Czachówku, Coniewie i Cendrowicach. Natomiast 5 października można wziąć udział w otwartym pokazie filmowym, warsztatach i wspólnym stole na Zamku w Czersku, a 11 października w kawiarni Czterdziesty Piąty Kilometr w Coniewie.
Wyświetlone zostaną filmy, takie jak: „SUPA MODO”, „NIC BEZ NAS”, „BINTI” i „MECZ O WSZYSTKO”. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak szybko spakować plecak, dlaczego poddajemy się stereotypom, nauczą się zaskakującego tańca i zagrają w zośkę. Zwieńczeniem każdego wydarzenia będzie wspólny stół, czyli poczęstunek złożony z potraw pochodzących z krajów kolegów i koleżanek z zagranicy. Dania zostaną przygotowane przez spółdzielnię socjalną Słuszna Strawa, stworzoną i prowadzoną przez osoby z doświadczeniem migracji. Dania zostaną przygotowane przez spółdzielnię socjalną Słuszna Strawa, stworzoną i prowadzoną przez osoby z doświadczeniem migracji.
Podobny cykl spotkań odbędzie się także Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej.
30 października w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II przy Foksal 11 w Warszawie odbędzie się debata podsumowująca projekt. Uczestnikami będą eksperci z obszaru integracji międzykulturowej, animatorzy działań międzykulturowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów Podkowy Leśnej i Góry Kalwarii. Nadrzędnym celem będzie analiza sytuacji uchodźców z ośrodków recepcyjnych w województwie mazowieckim i stworzenie katalogu dobrych praktyk, który będzie dostępny bezpłatnie online.
Więcej informacji znajduje się na stronie projektu: https://www.centrumjp2.pl/pod-wspolnym-dachem/
Partnerami wydarzenia są: Fundacja Inna Przestrzeń, Fundacja dla Wolności, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Zamek w Czersku, Czterdziesty Piąty Kilometr Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, Słuszna Strawa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu
Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Plan wydarzeń – gmina Góra Kalwaria (wydarzenia otwarte):
05.10 (sobota) godz. 13:00-18:00 Zamek w Czersku
-
PROJEKCJA FILMU „NIC BEZ NAS” (lektor PL) – reż. Sigrid Klausmann, Niemcy 2016 / 87’ (pokaz rodzinny, rekomendowany wiek 9+)
-
WARSZTATY MIĘDZYKULTUROWE:
– wybierzemy się w ramach gry terenowej w daleką drogę ku szukaniu podobieństw między nami, niezależnie od tego, co nas różni
– poznamy zakamarki zamku w Czersku
– zwrócimy uwagę na to, że punkt widzenia zależy od miejsca, z którego patrzymy, przekonamy się, jak widzimy świat przez maleńkie okno baszty, a jak z wysokiej wieży
– zauważymy, że w postrzeganiu ludzi wokół siebie przyjmujemy różne perspektywy i zakładamy różne soczewki
– zagramy w zośkę, czyli grę zręcznościową polegającą na podbijaniu nogami lotki – zośki ręcznie wykonali dla nas członkowie klubu Włóczkersi
3. WSPÓLNY STÓŁ – poczęstunek, podczas którego spróbujemy potraw pochodzących z krajów kolegów i koleżanek z zagranicy
11.10 (piątek) godz. 14:30-19:30 Czterdziesty Piąty Kilometr
-
PROJEKCJA FILMU „SUPA MODO” (lektor PL) – reż. Likarion Wainaina, Niemcy 2018 / 74’ (pokaz rodzinny)
-
WARSZTATY MIĘDZYKULTUROWE:
– zastanowimy się, jak przygotowanie, wiedza, odwaga i współpraca pomaga w każdej podróży i wędrówce oraz jak nadzieja pomaga osiągać swoje cele, a kiedy jest niewystarczająca
– porozmawiamy o tym, co w życiu zależy od nas, a co jest zrządzeniem losu oraz z jakimi historiami, które nawet nie przychodzą nam do głowy mierzą się osoby żyjące obok nas
– dowiemy się, jak działają stereotypy i dlaczego nie potrafimy bez nich żyć, a także jaki paszport ma największą moc
– zagramy w zośkę, czyli grę zręcznościową polegającą na podbijaniu nogami lotki – zośki ręcznie wykonali dla nas członkowie klubu Włóczkersi
3. WSPÓLNY STÓŁ – poczęstunek, podczas którego spróbujemy potraw pochodzących z krajów kolegów i koleżanek z zagranicy