Podrożała utylizacja śmieci. Czy mieszkańców też czeka podwyżka?

6

LESZNOWOLA Od początku stycznia o 60 proc. zdrożała opłata marszałkowska. W efekcie firmy przerabiające odpady znacznie podniosły swoje ceny. – Ich wzrost jest wyższy niż się spodziewaliśmy – przyznaje Jarosław Perzyna, prezes firmy Jarper odbierającej odpady z terenu gminy Lesznowola


Chyba wszyscy, którzy spodziewali się szybkiej stabilizacji rynku odbioru i zagospodarowania odpadów zaczynają rozumieć, że nie będzie to takie proste. Pewne sytuacje zaskakują nawet osoby związane z tą branżą od wielu lat.
– Jeszcze w ubiegłym roku za tonę odpadów zmieszanych instalacja, z którą współpracowaliśmy pobierała 590 zł – mówi Jarosław Perzyna, prezes Jarpera. – Teraz jest to aż 850 zł. Spodziewaliśmy się podwyżki, ale nie takiej…
W myśl obowiązującej umowy Jarper ma odbierać śmieci z terenu gminy Lesznowola do końca tego roku. Dziś rodzi się pytanie, czy bez podnoszenia cen będzie w stanie wywiązać się z tego zadania.
– To będzie trudne, ale postaramy się zrobić wszystko, aby zbilansować te niespodziewane wydatki w ramach obowiązującego kontraktu – podkreśla Perzyna. – Dlatego m.in. kupiliśmy wielokomorowe śmieciarki z osobnymi pojemnikami na różne frakcje odpadów.
Sytuacji nie polepsza fakt, że w Lesznowoli, jako jedynej gminie w okolicy, śmieci zmieszane odbierane są w zabudowie jednorodzinnej raz w tygodniu (standardem jest raz na dwa tygodnie).
– To siłą rzeczy wymusza częstsze przejazdy śmieciarek, co generuje dodatkowe koszty – dodaje prezes Jarpera. – Problemem jest także to, że wielu mieszkańców niechlujnie sortuje odpady. Oceniam, że 50 proc. śmieci jest niewłaściwie posegregowanych. Trzeba popracować nad tym aspektem, bo to również przekłada się na cenę usługi.

TW

6 KOMENTARZE

  1. Już teraz jest drogo a ma być jeszcze drożej? Zaraz się dowiemy, że prąd też wystrzeli w górę po nim woda, gaz i żywność itp. a pensja stoi w miejscu i ciężko dogonić średnią krajową.

  2. Co robią z nami!Najpierw siatki,potem patyczki teraz ciągle niedosegregowana segregacja, a za każdym razem PODWYŻKA.Kto i do kiedy będzie ten wątek ciągnoł.A jak to jest w innych krajach europejskich.Czy w tym kraju nie ma mądrych ludzi ?

  3. Lewackie pomysły prędzej czy później odbijają sie na kieszeni obywateli. Po co wprowadzali obecna ustawe o gospodarowaniu odpadami w 2012??? No właśnie po to, żeby śmieci byly na “wagę złota”

  4. Można się więc spodziewać , że firma zacznie sie przyglądać tym smieciom i domagać się opłaty jak za niesegregowane czyli i 2 razy tyle bo to chyba jedyna możliwość aby wyjść na swoje. Nie będę musieli nawet samemu preparować tych śmieci bo mieszkańcy wspólnot nie segregują śmieci właściwe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię