GÓRA KALWARIA O grosz więcej za metr sześcienny ścieków zapłacą mieszkańcy gminy od początku kwietnia. Za wodę cena podskoczy o 9 groszy za metr


Podczas środowej sesji rada miejska uchwaliła nowe stawki za wodę zużywaną przez mieszkańców oraz ścieki, które zrzucają do kanalizacji. Jak się dowiedzieliśmy, najwięcej wątpliwości na posiedzeniach komisji poprzedzających sesję wywołała podwyżka cen nieczystości z 5,94 do 5,95 zł za metr. Radni sugerowali, że albo podwyżki nie powinno być wcale, albo powinna wynieść przynajmniej 5 groszy. Bo ten jeden grosz wyglądał dla niektórych niepoważnie. – To pokazuje, że robimy rzetelną kalkulację ponoszonych przez nasz kosztów i tak po prostu wyszło – tłumaczy Jerzy Pełka, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górze Kalwarii. W sumie na tej groszowej podwyżce ZGK zyska w skali roku 5-6 tys. zł.

Z kolei za zużywaną wodę od początku kwietnia gospodarstwa domowe zapłacą 3,85 zł (plus VAT). Obecna cena wynosi 3,76 zł (plus VAT). Podskoczy też stawka za wodę do podlewania (dla tych, którzy mają osobne podliczniki) z 4,10 na 4,20 zł. – Wzrost cen za wodę jest spowodowany rosnącymi kosztami ochrony naszych obiektów, co wynika ze wzrostu płacy minimalnej – tłumaczy prezes Pełka.

Choć wzrost stawek za wodę i ścieki będzie symboliczny, jeden radny był przeciwnikiem ich podnoszeniu (już nie po raz pierwszy). Krzysztof Rychlewski, który jest prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w mieście, tłumaczy, że nie jest zadowolony z prac konserwacyjnych sieci, jakie wykonuje ZGK. – Na osiedlu mamy problemy z kanalizacją, dotyczą one 2 tys. osób, i Zakład nic z tym nie robi, tylko podnosi ceny. Poza tym nie otrzymałem satysfakcjonującego mnie wyjaśnienia, z czego te podwyżki wynikają – tłumaczy radny Rychlewski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię