Jutro Rada Miasta st. Warszawy poszerzy I strefę biletową ZTM o gminę Konstancin-Jeziorna

3

KONSTANCIN-JEZIORNA Od początku września cała gmina uzdrowiskowa zostanie objęta I strefą biletową, co oznacza spore zniżki dla pasażerów autobusów warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego


Pojutrze radni Warszawy najprawdopodobniej przyjmą uchwałę rozszerzającą obszar objęty I strefą o całą gminę Konstancin-Jeziorna. Zgodnie z uchwałą przystankami granicznymi, do których będzie można dojechać taniej będą: Śniadeckich, Jasna, Kawęczyn II, Dębówka II i Borowina I.

W uzasadnieniu czytamy, że władze stolicy popierają działania podwarszawskich gmin mające na celu zwiększenie atrakcyjności cenowej transportu publicznego dla swoich mieszkańców, aby zmniejszyć potok samochodów wjeżdżających codziennie do Warszawy.

Jak czytamy w treści uzasadnienia uchwały, obecnie gmina Konstancin-Jeziorna z własnego budżetu pokrywa 40 proc. kosztów funkcjonowania linii 700, 710, 724, 725 na swoim obszarze. Po przesunięciu granic I strefy biletowej będzie pokrywała 60 proc. Ponadto ze względu na to, że cała trasa autobusów 700 oraz 725 znajdzie się w I strefie, zmieni się ich numeracja.

Przypomnijmy, że kampanię za tym, aby cała gmina Konstancin została objęta pierwszą strefą biletową rozpoczął radny Tomasz Nowicki. Z niemałym trudem udało mu się do tego przekonać zarówno kolegów z rady miejskiej jak i burmistrza Kazimierza Jańczuka.

W ostatnich miesiącach włodarze mieli do wyboru tańszą ofertę tzw. biletu metropolitalnego, który wprowadzi u siebie około 20 podwarszawskich gmin (w tym Piaseczno i Góra Kalwaria), jednak wolały pozostać przy I strefie.

– Mamy świadomość, że bilet metropolitalny kosztowałby gminę mniej niż I strefa. Jednocześnie wiemy, że dopłaty do biletów okresowych dostałaby tylko określona grupa osób, a pozostali mieszkańcy nic by z tego nie mieli, choć też płacą podatki. Stąd nasza decyzja – wyjaśniał burmistrz.

Właśnie za brak takiego podejścia krytykuje władze Piaseczna część mieszkańców tej gminy.

– Na wprowadzeniu karty metropolitalnej zyskają tylko osoby kupujące bilety okresowe. A gdy korzysta się z autobusu od czasu do czasu jadąc chociażby do Auchan, nadal trzeba będzie płacić więcej – narzeka mieszkanka Piaseczna.

Burmistrz Zdzisław Lis tłumaczy, że wprowadzenie I strefy na obszarze całej gminie kosztowałoby samorząd dodatkowe 3 mln zł. Natomiast bilet metropolitalny około 200 tys. zł.

3 KOMENTARZE

  1. To jest to! Gmina na medal! W Gminie Piaseczno jak zwykle dziadostwo! Skąpa władza. Ciekawe czy w życiu prywatnym Pan Lis także jest taki oszczędny i jeździ kilkuletnim Fiatem, bo ten kosztuje 25 tys., a nie Mercedesem, który kosztuje aż 150 tys zł. Wolą wydać na skwerki…

    Nie mówię, że I strefa powinna być dla wszystkich, wystarczyłoby tylko dla tych co są tutaj zameldowani i płacą podatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię