PIASECZNO 21 kwietnia piaseczyński KOD zaprasza na pokaz filmu „Wołyń” i spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, Wojciechem Smarzowskim, a także z autorem albumu towarzyszącemu filmowi, Robertem Maciejem.


„Wołyń” to epopeja filmowa ukazująca lata 39–45 na kresach, na Wołyniu, gdzie doszło do bratobójczych rzezi między Polakami a Ukraińcami.

Nacjonalizmy, obudzone na początku XX wieku i zawsze tlące się na tych terenach, wybuchły z niesłychaną siłą w momencie bezhołowia, będącego zawsze pokłosiem wojny. Spowodowały uwolnienie się drzemiącego w ludziach zła, które przesłoniło również pojawiające się pozytywne reakcje ludzkie.

Film nie osądza, nie jest też jednoznaczny w swojej wymowie. Pokazuje wielość sytuacji, ich uwarunkowania i motywacje. Dla jednych jest przede wszystkim obrazem ludzkich i narodowych tragedii, dla innych stanowi wyraźną przestrogę, czy wręcz ostrzeżenie dla współczesnej Europy, przed różnej maści populizmami i rodzącymi się z nich tendencjami nacjonalistycznymi.

Smarzowski stawia pytania, a odpowiedzi, co jest przyczyną takich, a nie innych zachować ludzkich i czy film oddaje wierny obraz tego co się wydarzyło, postaramy się poszukać w dyskusji po jego projekcji.

Pokaz i spotkanie z reżyserem odbędą się 21.04, o godz. 18:00 w Piasecznie, ul. Elektroniczna 2A (Studio filmowe)

Wstęp wolny

źródło: piaseczno.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię